Śledź newsy ze świata sagi „Obcy” oraz Science-Fiction na Facebooku:

Poleć poniższą stronę:

   

Dni Fantastyki 2015

Dni Fantastyki (DF-y) to obecnie największa i jedyna organizowana nieprzerwanie od wielu lat impreza z branży fantastycznej na Dolnym Śląsku, a także jedno z najważniejszych tego typu wydarzeń w Polsce. Od samego początku, czyli od 2004 roku, odbywają się w jednym z najbardziej klimatycznych miejsc we Wrocławiu – leśnickim Zamku, w którym obecnie mieści się siedziba Centrum Kultury „Zamek” – oraz w jego najbliższym otoczeniu, na terenach krajobrazowego Parku Leśnickiego.
W 2015 roku Centrum Kultury „Zamek” zaprasza na jedenaste Dni Fantastyki, które odbędą się w dniach 26-28 czerwca. Motywem przewodnim są wielkie światy fantastyczne takie jak: tolkienowskie Śródziemie, uniwersum Gwiezdnych wojen czy Gry o tron. Na konwencie nie zabraknie Alien Hive i wystawy prac artystów związanych z naszym działem FanArt! Serdecznie zapraszamy.

 

  • Szczegółowy program konwentu

Pod poniższym linkiem dostępny jest program konwentu, szczegółowo przedstawiający atrakcje podczas DF:
http://www.dnifantastyki.pl/2015/index.php?go2=program

 

  • 11. Dni Fantastyki – dlaczego warto przybyć?

Program wypełniono spotkaniami z gośćmi, prelekcjami oraz pokazami. W tym roku pojawi się podział na bloki oraz strefy. Bloków jest pięć – dotyczą literatury, nauki i technologii, komiksu i ilustracji, filmu i seriali oraz gier. Są poświęcone ogółowi fantastyki; konkretnymi dziedzinami natomiast zajmą się strefy, których jest osiem – dotyczą Gry o tron, Władcy pierścieni, Gwiezdnych wojen, horroru, Hyde Park, fantastyki w Azji, Fantastyki Open oraz multimediów i YouTube.

Rok temu w ramach Dni Fantastyki miał miejsce zlot fanów „Gry o tron”. Partnerowało mu HBO Polska. Tym razem w programie znalazła się strefa poświęcona sadze George’a R.R. Martina i stacja objęła ją patronatem. Dzięki tej współpracy przygotowano specjalne atrakcje: będzie można obejrzeć filmy dokumentujące pracę na planie, posłuchać wypowiedzi producentów i wygrać fantastyczne gadżety ufundowane przez HBO Polska.

KryształoweSmokiOrganizatorzy Dni Fantastyki ogłosili także konkurs „Kryształowy smok”. W tym roku prace można zgłaszać w dwóch kategoriach – opowiadania i komiksu. Różnią się od siebie nie tylko formą, ale i tematem. Opowiadanie powinno dotyczyć postaci znajdującej się w świecie fantastycznym (na przykład w Grze o tron lub w uniwersum Tolkiena), postawionej w obliczu niezwykłych wydarzeń. O komiksie wspomnieliśmy już wyżej.

 

Wśród gości bloku literackiego znaleźli się Andrzej Ziemiański, Łukasz Orbitowski czy Aneta Jadowska.

Andrzej Ziemiański najbardziej znany jest ze swojego cyklu o losach Achai – w 2014 roku wydano czwarty tom kontynuacji serii.
Książka Łukasza Orbitowskiego zatytułowana Tracę ciepło była nominowana do nagrody imienia Janusza A. Zajdla; ostatnio dzięki Bookrage ukazał się zbiór jego opowiadań Rękopis znaleziony w gardle.
W listopadzie 2014 roku wydano „Na wojnie nie ma niewinnych” – ostatni tom heksalogii o Dorze Wilk autorstwa Anety Jadowskiej.

Komiksem i ilustracjami zajmą się między innymi Rafał Szłapa, Daniel Gizicki, Konrad Okoński.
Rafał Szłapa to autor komiksowgo fanzinu „Lekarstwo”, okładek dla wydawnictw Znak, Post i eSPe; przygotowuje także reklamy dla marek takich jak RMF FM, Tesco czy Kamis.
Daniel Gizicki zajmuje się tworzeniem scenariuszy do gier oraz komiksów; współpracuje także z magazynem „Profanum”.
Konrad Okoński to autor komiksów internetowych, najbardziej znany z A Quartz Bead; od 2013 roku rysuje komiks „Kij W Dupie”.
O filmach i serialach opowie Bartosz Czartoryski, krytyk filmowy związany z magazynami takimi jak „Kino” czy „Film”; wśród zaproszonych gości bloku filmowo-serialowego są także Simon Zack, Michał Azarewicz i Sebastian Kucharski.

Ceny biletów na Dni Fantastyki 2015 wynoszą 15 zł (jednodniowy na piątek lub niedzielę) i 25 (jednodniowy na sobotę). Karnet kosztuje 40 zł, w przedsprzedaży 30 zł. Po wykupieniu karty noclegowej (10 zł) można spędzić noc w pobliskiej szkole. Więcej szczegółów na stronie organizatora (http://www.dnifantastyki.pl/2015/index.php?go=bilety).

DF-y to trzydniowe święto fanów fantastyki, które przyciąga ludzi zainteresowanych fantastyką, czytających książki oraz komiksy, oglądających filmy oraz seriale, uwielbiających grać: czy to w planszówki, czy na konsolach, czy w RPG-i albo larpy – dla ludzi kreatywnych i otwartych, z nieograniczoną wyobraźnią. Impreza gromadzi ok. 1500-2000 miłośników fantastyki – nie tylko wrocławian, ale również fanów przyjeżdżających z różnych części kraju.

Pierwsze Dni Fantastyki odbyły się jeszcze w erze przedfejsbukowej, w 2004 roku. Od tamtego czasu w trakcie kolejnych 10 edycji odwiedziło nas kilkuset gości: pisarzy, redaktorów czasopism, rysowników, twórców gier, aktorów, reżyserów, artystów z Polski, Europy i USA.

Dokładny adres Zamku: pl. Świętojański 1, 54-076 Wrocław. Więcej informacji na http://www.dnifantastyki.pl/

Ciekawy artykuł? Oceń:
[Głosów: 0 Średnia: 0]
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

code