Śledź newsy ze świata sagi „Obcy” oraz Science-Fiction na Facebooku:

Poleć poniższą stronę:

   

Podróż Siódma Dzienniki Gwiazdowe Stanisław Lem ekranizacja

27. marca 2016 roku minęło dziesięć lat od śmierci wybitnego polskiego pisarza i wizjonera – Stanisława Lema. Trudno wyobrazić sobie lepszy sposób na uczczenie pamięci Lema i oddanie należnego mu hołdu, jak ekranizacja jednej z jego powieści lub jednego z opowiadań. Grupa młodych łódzkich filmowców, studentów oraz pracowników łódzkiej szkoły filmowej postanowiła wcielić ten pomysł w życie. Cel ich pracy jest jeden – w pełni profesjonalna ekranizacja opowiadania „Podróż siódma” z „Dzienników gwiazdowych” Stanisława Lema.

Jak mówią sami młodzi wielbiciele prozy Lema – jeżeli szybko nie zaczniemy dbać o dorobek wybitnej rodzimej literatury, to zostanie ona tak samo wchłonięta i przywłaszczona przez Hollywood, jak stało się w przypadku „Solaris” czy „Kongresu futurologicznego”. Prawa do ekranizacji tych powieści nie są bowiem już dostępne dla polskich producentów. Nie jest to korzystne zjawisko dla polskich twórców. Niedługo widzowie na całym świecie nie będą w jakikolwiek sposób utożsamiać dzieł Lema z Polską. Czas zacząć działać, wykorzystując talent i zapał uzdolnionych Polaków!

Młodzi twórcy pozyskali już prawa do ekranizacji opowiadania „Podróż siódma” („Dzienniki Gwiazdowe”). Warto zaznaczyć, że udziałem w filmie zainteresowali się nie tylko anonimowi miłośnicy twórczości Lema, ale także profesjonalni aktorzy, jak  np. Ireneusz Czop, którego znamy m.in. z roli w filmie „Pokłosie” Władysława Pasikowskiego. Aktor już zadeklarował chęć wcielenia się w główną rolę, gwiezdnego podróżnika Ijona Tichego.

PODRóż Siódma Stanisław Lem Ireneusz CzopPomysłodawcy zamierzają podejść w pełni profesjonalnie do ekranizacji „Podróży siódmej”. Trwający 30 minut film ma być pełnowartościową adaptacją, która w należyty sposób odda hołd polskiemu mistrzowi fantastyki pisanej. Idea więcej niż godna pochwały, dlatego Alien Hive postanowiło wesprzeć działania twórców i dołączyć się do apelu młodych adeptów sztuki filmowej o pozyskanie niezbędnych do realizacji środków finansowych.

Część kwoty potrzebnej na produkcję zdobywana jest dzięki akcji crowdfoundingowej prowadzonej na portalu polakpotrafi.pl. Zdobyte tam pieniądze posłużą do zbudowania scenografii (futurystyczny statek kosmiczny), wynajęcia niezbędnego sprzętu oraz zatrudnienie profesjonalistów.
Pierwsza akcja ma za zadanie zebrać kwotę „zaledwie” 7 tys. zł. Jest to bezwzględne minimum finansowe, które pozwoli zrealizować twórcom ten film w szkolnym studio, dzięki zapleczu sprzętowemu ze szkoły oraz z pomocą znajomych z uczelni.
Ekipa docelowo jednak pragnie zgromadzić sumę 70 tys. zł. Tylko taka kwota pozwoli bowiem stworzyć w pełni profesjonalną produkcją filmową.

Zaangażowanie i pasja, z jaką łodzianie przystąpili do pracy, a także determinacja z jaką ubiegają się o zdobycie środków, pozwala uznać, że Lem to dla nich nie tylko jeden z wielu pisarzy science fiction, ale przede wszystkim geniusz, który wprowadził Polskę do światowego kanonu gatunku.

Więcej informacji o produkcji można uzyskać na poniższej stronie. Tam również macie możliwość finansowego wsparcia projektu.
polakpotrafi.pl/projekt/ekranizacja- jednego-z-opowiadan-stanislawa-lema

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższym materiałem promocyjnym:

 

Twórcy pomysłu:

  • Kamil Siuda (wpadł na pomysł i skompletował ekipę zapaleńców :)),
  • Tomasz Łukasik (zdjęcia, pracownik Łódzkiej Szkoły Filmowej),
  • Patryk Sielecki (kierownik produkcji, student Łódzkiej Szkoły Filmowej),
  • Marcela Miś (scenografia, studentka Łódzkiej Szkoły Filmowej),
  • Ireneusz Czop (odtwórca roli głównej, aktor, absolwent PWSTTViF w Łodzi),
  • Emil Kalus (operator, student PWSFTViT w Łodzi, freelancer),
  • Natalia Łączyńska (zdjęcia, studentka fotografii w PWSFTViT w Łodzi),
  • Anna Niuta Kieszczyńska i Tomek Sielecki (charakteryzacja, znani m.in. z flimu „IDA” P.Pawlikowskiego).

 

Zobacz także:

Ciekawy artykuł? Oceń:
[Głosów: 5 Średnia: 5]
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

code