Książki Obcy Alien Books

Przedstawiamy wszystkie książki z serii „Obcy” lub „Alien” wydane dotychczas w Polsce, jak i na świecie, stanowiące zarówno nowelizacje filmów, jak również powieści luźnie nawiązujące do kanonu filmowej sagi.
Znajdziecie tutaj opisy fabuł wyszczególnionych pozycji.
Zobaczcie jak szeroko rozbudowane jest uniwersum Obcego! Możemy tylko żałować, że tak niewiele z tych książek zostało wydanych w Polsce.

 

Książki „Obcy” wydane w Polsce:

 

 • NOWELIZACJE

 

 • Obcy – ósmy pasażer Nostromo

Alien - Obcy - Fosterautor: Alan Dean Foster
wydawnictwo: Alfa
rok wydania: 1992

Książka napisana wiernie na podstawie scenariusza kultowego filmu. Być może nie potrafiłem wczuć się w styl pisania autora, ale wg mnie Foster nawet nie podjął próby oddania dusznego i klaustrofobicznego klimatu filmowej produkcji. Nie potrafił także wzbudzić we mnie emocji, przenieść na strony atmosfery zagrożenia i osaczenia. Powieść rozczarowuje, jest daleka od literackiego arcydzieła, a jej przeczytanie wymaga dużego samozaparcia w walce z opadaniem powiek.

Powieść zawodzi także jako poszerzenie i uzupełnienie filmu. Każdy, kto po nowelizacji oczekuje przedstawienia myśli bohaterów, rozszerzonych opisów plenerów, wyjaśnień pewnych niedomówień, powstałych przez ograniczony czasu trwania filmu, niestety ale może poczuć spore rozczarowanie.

Niemniej to pozycja obowiązkowa dla każdego fana kinowej produkcji, wprowadzających kilka wątków pobocznych, kilka rzeczy przedstawiająca inaczej (niekoniecznie lepiej) niż to pamiętamy z filmu.

 

 

 • Obcy – decydujące starcie

Aliens - Fosterautor: Alan Dean Foster
wydawnictwo: Alfa
rok wydania: 1992

Nowelizacja drugiej części filmowej sagi o „Obcym”. Foster lepiej czuje się tworząc „literaturę akcji”, dlatego też czytelnikowi łatwiej jest przebrnąć przez strony tej powieści, zwłaszcza porównując ją do nowelizacji pierwszej części cyklu. Foster ponownie trzymał się scenariuszowego drogowskazu i bardzo rzadko zbaczał z kursu. Można żałować, chociaż niektórzy mogą uznać to za zaletę, iż autor mocno skupił się na opisywaniu czystej akcji, a po macoszemu potraktował tak ważne elementy każdej historii, jak budowanie napięcia, czy „zagęszczanie atmosfery”.
Kolejna pozycja dla każdego fana całej sagi, niemniej osobiście jakoś przeżyłbym jej nie przeczytanie.

 

 • Obcy 3

Alien 3 - Fosterautor: Alan Dean Foster
wydawnictwo: Alfa
rok wydania: 1992

Fiorina 161 jest nędzną i odizolowaną planetą. To doskonałe miejsce na Ośrodek Pracy Karnej i kompleks przemysłowy obsługiwany przez niereformowalnych więźniów.
Obecność obcego organizmu na statku USS Sulaco wywołuje automatyczne działania awaryjne. Kapsuła ratunkowa z pasażerami zostaje wystrzelona w kierunku Fioriny. Jedyną ocalałą z katastrofy jest Ellen Ripley.
Po jej przybyciu, więźniowie zaczynają umierać w tajemniczych okolicznościach…
Alan Dean Foster w swojej ostatniej nowelizacji do filmu sagi „Obcy” stara się ujawnić ostateczne losy Ellen Ripley i jej wiecznego wroga, znanego jako Ksenomorf.

 

 • Obcy: przebudzenie

Obcy Przebudzenie - Crispinautor: Ann Carol Crispin
wydawnictwo: Dilmun
rok wydania: 1998

Kolejna książka powstała na podstawie scenariusza do kinowego przeboju.
Przez wielu uznawana za najlepszą nowelizację filmowego cyklu, w tym także przeze mnie. Zmiana autora wyszła powieści na dobre. Niemniej nie oszukujmy się, to dalej dość rozrywkowa i lekkostrawna literatura, której bardzo daleko do pisanego arcydzieła.
Otrzymaliśmy zbeletryzowaną wersję scenariusza, miejscami lekko podrasowaną i nadającą większej głębi paru scenom znanym z sali kinowej.
Największymi atutami powieści, oprócz spójności fabularnej oraz udanego zaciekawienia czytelnika i budowania napięcia, są opisy obcej formy życia oraz rewelacyjnie przedstawiona śmierć Pereza.
Powieść czyta się lekko, łatwo i przyjemnie, czego nie można było powiedzieć o poprzednich nowelizacjach.


 

 • TRYLOGIA – STEVE PERRY:

Poniższa trylogia autorstwa Perry’ego budzi mieszane uczucia. Od strony fabularnej można zarzucić wtórność, powielanie zarówno wątków, jak  i przede wszystkim postaci. Zmieniono imiona bohaterów w stosunku do filmowej sagi, ale tak naprawdę każdy czytelnik zauważy kto kryje się za tym czy innym imieniem. Perry ma tutaj też trudną do strawienia manierę nadmiernego rozwijania pojęć znanych z kanonu. Jego wnioski na temat chociażby obcego gatunku są przeważnie bełkotem wyssanym z palca i wbrew pozorom nie mającym żadnych podstaw ani w kanonie, ani w nauce. Zamiast sensownie rozwinąć znany temat, Perry wprowadza tylko niepotrzebny zamęt.

Patrząc na sposób opowiadania historii, trzeba przyznać autorowi, że potrafi przykuć uwagę czytelnika, zarazić go klimatem, czasem nawet poczuciem grozy. Mimo mocno ograniczonego, czy też nadmiernie uproszczonego słownictwa autora, książki czyta się płynnie, a człowiek ciekaw jest kolejnych stron. Książka „Azyl” jest wg mnie najlepszą z części trylogii, a „Mrowisko” godnie dotrzymuje jej kroku. Niemniej „Wojna samic” to już przepaść i najgorsza powieść cyklu, pełna od rażących nielogiczności, zbyt kontrowersyjnych rozwiązań i zwrotów akcji, które są nad wyraz naciągane.

Nie powinniśmy jednak zbyt mocno narzekać. Trylogia Perry’ego to jedyne wydanie w Polsce książek o Obcym prócz nowelizacji filmów. Dla każdego miłośnika filmowej sagi – lektura tej trylogii stanowi więcej niż obowiązek :).

 

 • Obcy: mrowisko

Obcy mrowisko - Perryautor: Steve Perry
wydawnictwo: Orion
rok wydania: 1994

Pierwsza część trylogii autorstwa Perry’ego, nawiązująca tematyką do filmowego cyklu o „Obcym”.
W powieści śledzimy losy dwójki bohaterów – żołnierza Wilksa oraz kobiety Billie przybywającej na oddziale psychiatrycznym. Wilks niegdyś uratował Billie przed Ksenomorfami. Teraz ponownie pojawia się znikąd i wyrywa ją z odmętów oddziału. Postanawia jej pomóc, zabierając ją na statek, na którym stacjonuje.
Wilks zostaje wysłany wraz z czterema oddziałami komandosów na obcą planetę, by zrealizować plan Korporacji, która za wszelką cenę pragnie zdobyć żywego Ksenomorfa.
Podczas lotu sprawy się mocno komplikują…

 

 

 • Obcy: azyl

Obcy azyl - Perryautor: Steve Perry
wydawnictwo: Orion
rok wydania: 1994

Część druga trylogii i kontynuacja powieści „Obcy: mrowisko”. Bohaterowie Billie i Wilks, a także android Buller uciekają z planety obcych. Długa podróż pozornie kończy się w bazie wojskowej umiejscowionej na asteroidzie. Jak się okazuje placówka nie bez powodu jest odizolowana. Dowodzi nią obłąkany generał, który jest zafascynowany gatunkiem Ksenomorfów. Pragnie on stworzyć armię obcych pod swoim dowództwem.
Jak łatwo się domyśleć, coś pójdzie nie po myśli generała i rozpocznie się walka o przetrwanie…

 

 

 

 • Obcy: wojna samic

Obcy wojna samic - Perryautorzy: Steve Perry, Stephani Perry
wydawnictwo: Orion
rok wydania: 1994

Ukoronowanie trylogii Perry’ego o Obcych i niestety najgorsza pozycja ze wszystkich jej tomów.
Bohaterowie Wilks i Billie trafiają na Księżyc, gdzie poznają samą porucznik Ellen Ripley.
Ripley budzi się ze snu kriogenicznego po długiej podróży w przestrzeni. W osobach Wilksa i Billie szybko znajduje ona sojuszników w walce z Obcymi. Wspólnie starają się odkryć sekret związany z długim snem Ripley.
Los Ziemi wisi na włosku. Jedyną szansą na odzyskanie kontroli nad planetą jest wykorzystanie potężnej królowej obcych… Najpierw trzeba ją jednak schwytać…


 

Książki z cyklu „Alien” wydane za granicą:

 

 • SERIA ALIENS:

 

 • Aliens: Genocide

Aliens Genocideautor: David Bischoff
wydawnictwo: Spectra
rok wydania: 1993

Ziemia zbiera się z popiołów po fatalnej w skutkach inwazji Obcych.
Dla jednych formą rozrywki, dla innych formą przetrwania, są zawody „Goodwill Games”. Niektórzy z zawodników, chcąc zdobyć przewagę nad rywalami, zaczynają używać niebezpiecznego narkotyku zwanego „Ogień”, wytwarzanego z wydzieliny Obcych.
Specyfik ten jest wielce pożądany zarówno przez wojsko, jak i największych producentów farmaceutyków. Aby go zdobyć, trzeba wybrać się na planetę opanowaną przez Ksenomorfy, gdzie po śmierci najpotężniejszej Królowej trwa zażarta walka między dwoma Gniazdami.

 

 

 

 

 •  Aliens: Alien Harvest

Aliens alien harvestautor: Robert Sheckley
wydawnictwo: Bantam Spectra
rok wydania: 1995

Stan Myakovsky był znakomitym naukowcem, ale trudne czasy sprawiły, że zajął się piractwem. W jego życiu pojawia się kobieta niezwykła (Julia Lish), piękna, tajemnicza i całkowicie amoralna. Ma również wyjątkowe umiejętności z zakresu złodziejstwa, jak i samoobrony. Razem stanowią dość niezwykłą parę kosmicznych piratów, stać ich na wiele.
Wykorzystując przechwycony statek, postanawiają zdobyć jedną z najbardziej pożądanych substancji we wszechświecie pochodzącej z Gniazda Obcych. Cały problem w tym, że substancja ta znajduje się na najgorszej planecie w kosmosie, która jest pełna od Obcych. Czy bohaterom uda się ujść z życiem?

 

 

 

 • Aliens: Rogue

Aliens Rogueautorzy: Sandy Schofield (pseudonim Dean Wesley Smith i Kristine Kathryn Rusch)
wydawnictwo: Bantam Spectra
rok wydania: 1995

Tym razem przenosimy się do kolonii Charon, która teraz stanowi Gniazdo Obcych. Na miejscu ekscentryczny profesor Kleist prowadzi swoją niemoralną działalność.
Kapitan Joyce Palmer, wraz z odziałem Marines, wyrusza na Charona by powstrzymać zarówno profesora, jak i jego dzieło.

 

 

 

 

 

 • Aliens: Music Of The Spears

Aliens music of the spearsautor: Yvonne Navarro
wydawnictwo: Bantam Spectra
rok wydania: 1996

Życie na Manhattanie w roku 2214 nie należy do najprzyjemniejszych. Pewnego uzdolnionego kompozytora doprowadza to aż do szaleństwa.
Kompozytor pragnie zaszokować świat swoim nowym, potwornym utworem i Obcym zwanym Mozart…

 

 

 

 

 

 

 • Aliens: Labyrinth

aliens labyrinthautorka: Stephani Perry
wydawnictwo: Bantam Spectra
rok wydania: 1996

Pułkownik doktor Paul Church odkrywa, że Ksenomorfy potrafią komunikować się telepatycznie oraz że mogą wpływać w ten sposób także na ludzkie zachowanie.
Eksperymenty pułkownika są jednak tylko przykrywką dla jednego z najbardziej wypaczonych projektów w historii ludzkości…

 

 

 

 

 

 

 • Aliens: Berserker

aliens berserkerautorka: Stephani Perry
wydawnictwo: Bantam Spectra
rok wydania: 1998

Berserker to drużyna lekkomyślnych i zdesperowanych ochotników, zwerbowanych przez Korporację do zniszczenia Obcych. W wykonaniu zadania ma pomóc im statek kosmiczny „Nemesis” i Berserker o kryptonimie MAX: czyli uzbrojony i opancerzony egzoszkielet we władaniu żywego mózgu, który kiedyś był człowiekiem, a teraz stał się elementem śmiercionośnej maszyny do zabijania.
Gdy „Nemesis” zostaje wysłany na stację kosmiczną DS-949, drużyna odnajduje największe w historii Gniazdo Obcych z prawie tysiącem nieszczęsnych ludzi zamkniętych w kokonach.
Misja zespołu jest prosta – zniszczyć Obcych i pozostawić stację w stanie nienaruszonym.
Korporacja nie chce żadnych świadków…

 

 

 • Aliens: Original Sin, Volume 1

Aliens original sinautor: Michael Jan Friedman
wydawnictwo: Dark Horse Books
rok wydania: 2005

Rozszerzenie historii jaką poznaliśmy poprzez cały filmowy cykl sagi „Obcy”. W powieści pojawia się sklonowana porucznik Ripley (klon nr 8) oraz android Call.
Autor stara się odpowiedzieć na pytania, na które nie uzyskaliśmy odpowiedzi w kinowych produkcjach oraz zadać kilka własnych i zupełnie nowych.
Czy to przypadek, że Nostromo wylądował na LV-426? Dlaczego obcy statek rozbił się/wylądował tam pierwszy?

 

 

 

 

 • Aliens: DNA War

Aliens DNA warsautorka: Diane Carey
wydawnictwo: Dark Horse
rok wydania: 2006

Planeta „Rosamond 6” wydaje się być drugą Ziemią. W znanych człowiekowi układach to jedyne tak dogodne miejsce do życia. Niestety każdy kij ma dwa końce – planetą tą władają śmiercionośne Ksenomorfy.
Pani antropolog Jocasta Malvaux jest przekonana, że obcy gatunek można zrozumieć. Zakłada placówkę badawczą na „Rosamond 6”.
Ku zaskoczeniu wszystkich Obcy wiedząc o obecności człowieka, nie decydują się jednak na atak. Co jest tego przyczyną? Czy obcy ewoluują i zmieniają swoje priorytety?
Syn Jocasty nie chce czekać na kolejny ruch Obcych i pragnie ją uratować, zanim będzie za późno…

 

 

 

 • Aliens: Cauldron

Aliens CauldronPełny tytuł: Aliens: Cauldron: Adrift in Space, Terror is Born Again
autorka: Diane Carey
wydawnictwo: Dark Horse Press
rok wydania: 2007

Kapitan statku „Umiak” decyduje się wykorzystać grupę elitarnych kadetów do przejęcia tajemniczego ładunku od przemytnika. Jak się okazuje ładunkiem tym jest rój zahibernowanych Obcych.
Rój zaczyna się budzić, a między Ksenomorfami i ludźmi wybucha straszliwa walka.

 

 

 

 

 

 • Aliens: Steel Egg

Aliens Steel eggautor: John Shirley
wydawnictwo: DH Press
rok wydania: 2007

Spotkanie załogi Nostromo z obcymi nie było pierwszym w historii ludzkości. Ludzie walczyli już z Ksenomorfami wcześniej!
Ludzie odkrywają statek kosmiczny w kształcie jaja, orbitujący wokół Saturna.
Szybko zostaje skompletowana załoga do misji badawczej, która ma pozyskać obce technologie i nieznane na Ziemi minerały.
Załoganci, podzieleni na trzy grupy, starają się zbadać statek. Niestety Obcy już się przebudził…

 

 

 

 

 • Aliens: Criminal Enterprise

Aliens Criminal enterpriseautorka: Stephani Perry
wydawnictwo: DH Press
rok wydania: 2008

Thomas Chase jest pilotem wynajętym przez firmę farmaceutyczną, dostarczającym zapasy na skalną, terraformowaną planetę zwaną Fantasia. Na planecie odbywa się po cichu produkcja narkotyków. Sekret planety chroniony jest z wykorzystaniem Obcych.
Wszystko komplikuje się w momencie przybycia statku Chase’a na powierzchnię planety.
Chase, wraz ze swoim bratem (Pete), staja się czynnymi świadkami próby przejęcia narkotykowego imperium.
A w to całe zamieszanie wmieszają się jeszcze Obcy…

 

 

 

 • Aliens: No Exit

Aliens no exitautor: B. K. Evenson
wydawnictwo: DH Press
rok wydania: 2008

Po trzydziestu latach kriogenicznego snu, detektyw Anders Kramm budzi się w zmienionym świecie. Zagrożenie Obcymi zostało zminimalizowane. Korporacja staje się potężna i zdominowała handel w kosmosie, a procesy terraformowania przynoszą ogromne korzyści finansowe.
Ale Kramm zna pewien sekret. Tylko on wie, dlaczego korporacja zabiła dwunastu swoich czołowych naukowców i dlaczego Obcy zostali wypuszczeni na powierzchni skażonej planety.
Detektyw doskonale zdaje sobie sprawę, jak cenne są posiadane przez niego informacje i że korporacja zrobi wszystko, by zachować ich sekret w tajemnicy.

Nawiedzany przez wspomnienia brutalnego morderstwa swojej rodziny, Kramm toczy grę o miliardy dolarów… W grze tej uczestniczą Ksenomorfy, czające się za każdym rogiem i czekający na pierwszy błąd człowieka…


 

 • TRYLOGIA: ALIEN

 

 • “Alien – Out of the Shadows (Book 1)”

Alien Out of the shadowsautor: Tim Lebbon
wydawnictwo: Titan Books
rok wydania: 2014

Pozycja bardziej niż obowiązkowa dla fanów filmowej sagi Obcy. Tim Lebbon opowiada o wydarzeniach toczących się między pierwszą, a drugą częścią filmowego cyklu „Alien”.
Spotkamy tutaj ponownie Ellen Ripley, która będzie musiała stawić czoło nowym, niespodziewanym i przerażającym zagrożeniom.

 

 

 

 

 

 

 • Alien – Sea of Surrows (Book 2)

Alien Sea of surrowsautor: James A. Moore
wydawnictwo: Titan Books
rok wydania: 2014

W tej opowieści wracamy na znaną z „Out of Shadows” skałę w kosmosie oznaczoną symbolem LV-178. Aktualnie jest terraformowana przez W-Y i skrywa spory sekret.
Tajemnica dotyczy pustyni „Sea of Sorrows” – czyli toksycznego obszaru, pełnego dziwnych tworów.

Główny bohater, Alan Decker monitoruje z ramienia ICC przebieg prac na LV178. Korporacja naciska na niego, aby dołączył do najemników, mających zbadać starożytne wykopalisko.
Korporacja ma ogromną nadzieję, że gdzieś tam wśród pradawnych ruin znajdzie coś, na czym zależy im najbardziej – Ksenomorfa.

Alana zaczyna prześladować własna przeszłość. Okazuje się, że jest on dalekim potomkiem samej Ellen Ripley…

 

 

 • Alien – River of Pain (Book 3)

Alien River of painautor: Christopher Golden
wydawnictwo: Titan Books
rok wydania: 2014

Książka przedstawia losy kolonii jaką poznaliśmy w filmie „Aliens”, ale tuż przed wydarzeniami z filmu.
Ellen Ripley wraca na Ziemię i dowiaduje się, że skolonizowano księżyc LV-426, na którym ona odkryła wcześniej obcą i niebezpieczną formę życia.

Na księżycu dwójka kolonistów (Anne i Russell Jorden) szukają swojego szczęścia. Anne rodzi pierwszego noworodka na Acheronie, dziewczynkę zwaną później Newt.

Pewnego dnia rodzina odkrywa gigantyczny statek kosmiczny obcych w kształcie podkowy.
To co Anne i Russel znajdują na pokładzie nie jest spełnieniem ich marzeń o fortunie, lecz materializacją najgorszych koszmarów…


 

 • TRYLOGIA: ALIENS vs. PREDATOR

 

 • Aliens vs. Predator: Prey

AvP Preyautorzy: Steve Perry, Stephani Perry
rok wydania: 1994

Machiko Noguchi ma za zadanie nadzorować kolonie hodowlane na Ryushi. Nie przypuszczała, że zadanie to przerodzi się w desperacką walkę w obronie swojego życia.

Najpierw odkryto truchło dziwnego Obcego, następnie zmasakrowana została rodzina jednego z farmerów. Niedługo potem ujawnia się stworzenie nie widziane nigdy wcześniej.
Okazuje się, że na planecie pojawiły się dwa zupełnie odmienne gatunki Obcych.
Jeden rodzaj, przypominający ogromnego chrząszcza z potężnym chitynowym pancerzem oraz drugi, humanoidalny, ale znacznie silniejszy i inteligentniejszy niż człowiek (Predator).

Między tymi, walczącymi ze sobą rasami, starają się przetrwać nieuzbrojeni i niewyszkoleni w walce koloniści.
Walka o przetrwanie może zrodzić niespodziewane sojusze.

 

 

 • Aliens vs. Predator: Hunter’s Planet

AvP hunter's planetautorzy: Stephani Perry, David Bischoff
wydawnictwo: Spectra
rok wydania: 1994

Masakra kolonii na planecie Ryushi okazała się najlepszym momentem w życiu Machiko. Czuła, że odżyła po odrzucenia ludzkiego dziedzictwa, gdy stała się Myśliwym u boku Predatora.
Niemniej powróciła do ludzi i zaczęła pracować dla Korporacji Chigusa.

Bohaterka otrzymuje ofertę od ambitnego Livermore’a Evanstona, by przyłączyć się do stworzenia istnego raju dla Myśliwych na planecie Blior.
Klienci Evanstona padają jednak ofiarą Predatorów. Machiko ma ich ujarzmić, ale czy jest to możliwe?

 

 

 

 

 • Aliens vs. Predator: War

AvP warautorka: Stephani Perry
rok wydania: 1999

Na bagnach planety Bunda, Noguchi stara się uratować kolonistów, którzy są w samym środku polowania Predatorów.
Wydarzenia z tej historii odbywają się między powieściami „Prey” oraz „Hunter’s Planet”.

 

 

 

 

 

 

 

źródła okładek – numeracja od góry:

1. 2.bp.blogspot.com
2. antykwariat.nepo.pl
3. źródło własne
4. 6. 7. wikia.com
5. wikia.nocookie.net
8. 11. 13. 17. 18. 24. ecx.images.amazon.com
9. 12. 25. d.gr.assets.com
10. www.risingshadow.net
14. vignette3.wikia.nocookie.net
15. vignette1.wikia.nocookie.net
16. d2lzb5v10mb0lj.cloudfront.net
19. www.majorspoilers.com
20. www.timlebbon.net
21. dyn4.media.titanbooks.com
22. www.sffworld.com
23. wikimedia.org

Dr.Gediman

<< Filmy sagi Obcy | Powrót na górę strony | FAQ sagi Obcy >>

Ciekawy artykuł? Oceń:
[Głosów: 3 Średnia: 5]
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

code