Stacja Razorback Point z Alien vs. Predator

Razorback Point Whaling Station – norweska stacja rozładunku statków wielorybniczych, założona pod koniec XIX wieku na antarktycznej wyspie Bouvetøya. Przypadek sprawił, że wybudowana została w bliskim sąsiedztwie Piramidy Yautja, ukrytej pod grubą warstwą naniesionego przez stulecia lodu. Niefortunna lokalizacja doprowadziła do śmierci załogi, podczas rytualnej walki dwóch obcych ras. Opuszczona stacja popadła w ruinę, stając się odizolowaną od świata osadą-widmem. 

 

  • Charakterystyka

Norwescy założyciele ochrzcili bazę mianem Olavtoppen, nazwą zaczerpniętą od najwyższego szczytu na wyspie. Stacja została wybudowana w formie niewielkiej osady złożonej z około dwudziestu drewnianych budynków pełniących funkcję mieszkalną, magazynową i przetwórczą. Drewniana konstrukcja baraków gdzieniegdzie wzmocniona została blachą, nadając osadzie surowy i prowizoryczny wygląd. Zabudowa miała charakter typowy dla epoki i wymogów życia w warunkach polarnych, większość domów miała wysokość parterową i składała się z jednej lub kilku izb, co ułatwiało utrzymanie wewnątrz ciepła.

Osada posiadała mały port, wyposażony w rampy służące do ładunku beczułek z tranem. Do przystani regularnie przypływała parowo-żaglowa fregata wielorybnicza „Emma”, dowodzona przez kapitana Svena Nyberga. Tuż obok przystani, nad brzegiem morza, górował olbrzymi metalowy zbiornik na tran. Jałowy i niegościnny krajobraz okolicy urozmaicały liczne szkielety wielorybów.
Po nagłym zniknięciu załogi stacja popadła w ruinę i nie była już więcej eksploatowana. 

 

  • Historia

Stacja została założona przez norweskie przedsiębiorstwo wielorybnicze w drugiej połowie XIX wieku. Aż do 1904 roku funkcjonowała nieprzerwanie, utrzymując stałą załogę złożoną z od kilku do kilkunastu polarników, w zależności od pory roku i intensywności połowów.
Pod koniec sezonu, 10 października 1904 roku, cała załoga zniknęła w niewyjaśnionych okolicznościach. Odnalezione dzienniki w swych ostatnich zapiskach wzmiankowały o dziwnych światłach na niebie oraz wyczuwalnym wstrząsie sejsmicznym.
Zniknięcie wielorybników stało się sensacyjną zagadką, budząc zainteresowanie prasy i opinii publicznej. Po bezowocnym dochodzeniu Razorback Point został porzucony i zapomniany. 

Dopiero ekspedycja Charlesa Weylanda odkryła przyczynę tajemniczego zniknięcia polarników: zostali oni mimowolnymi uczestnikami Rytuału Młodej Krwii, gdy pole walki dwóch obcych ras przeniosło się na teren osady. Gdyby ekspedycja ratunkowa dokonała bardziej wnikliwych oględzin, z pewnością odkryłaby szczątki załogi podczepione głowami w dół u stropu jednego z baraków.

 

  • W filmie

Dokładnie sto lat po zniknięciu załogi, do stacji Razorback dotarła ekspedycja Weylanda, zwabiona tam silnym źródłem energii oraz perspektywą cennego odkrycia archeologicznego. Członkowie wyprawy założyli bazę pośrodku osady, zaś dokonując rekonesansu odkryli wypalony w lodzie tunel prowadzący wgłąb wyspy. Kilku najemników pozostało na powierzchni, zaś zespół geologów i archeologów wyruszył w nieznane. Tych pierwszych spotkała śmierć znacznie szybciej niż pozostałych – podobnie jak poprzedni mieszkańcy, zostali upolowani przez Yautja.

Stacja Razorback Point została całkowicie zniszczona w wyniku eksplozji wywołanej detonacją bomby przez ostatniego z Yautja. Fala uderzeniowa naruszyła grunt, który zapadł się wraz z budynkami. Jedynie wielki zbiornik na tran ocalał z katastrofy.

 

  • Ciekawostki

Do kręcenia scen w osadzie użyto zarówno pełnowymiarowego planu, jak i kilku makiet o różnej skali. Pierwotnie planowano wybudować plan filmowy w zadaszonym studio w Pradze, jednak ostatecznie powstał on na świeżym powietrzu. Dzięki temu obyło się bez obniżania temperatury w celu uzyskania wiarygodnej pary z ust aktorów bądź dodawania jej komputerowo w postprodukcji. Do zbudowania całej osady zużyto 15-20 ton sztucznego śniegu.

W rzeczywistości na Wyspie Bouveta nigdy nie istniała żadna stacja wielorybnicza, jednak od 1977 roku działa na niej bezzałogowa stacja meteorologiczna.

Rublev

Źródło zdjęć:
http://avp.wikia.com/wiki/Razorback_Point_Whaling_Station

Zobacz także:

Ciekawy artykuł? Oceń:
[Głosów: 5 Średnia: 5]
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

code