H.R. Giger

——————————————–
Dział poświęcony szwajcarskiemu projektantowi, artyście i rzeźbiarzowi. Hans Rudolf Giger najbardziej jest znany z pracy projektowej do filmu „Alien” („Obcy: 8 pasażer Nostromo”). To on stworzył postać ksenomorfa.
Dział tworzy i moderuje: Rublev.

 

12 maja 2014 roku w wyniku domowego wypadku zmarł Hans Rudolf Giger. Ojciec postaci Ksenomorfa i jeden z najbardziej niezwykłych malarzy-surrealistów odszedł bezdzietnie w wieku 74 lat.

Postać Gigera jest zasłużona zarówno dla kinematografii, jak i najogólniej pojmowanej Sztuki. Szwajcarski surrealista przez kilkadziesiąt lat działalności wykreował nie tylko ponadczasową postać Obcego, lecz cały unikatowy, biomechaniczny styl. Na trwałe zapisał się w dziejach nurtu zapoczątkowanego przez Salvadora Dali, Giorgio de Chirico czy Rene Magritte, podchodząc do surrealizmu w niespotykany dotąd sposób. Artykuł ten nie jest zwyczajnym nekrologiem, lecz bardziej przeglądem życia, twórczości i postawy tego artysty oraz opowiada o jego wpływie na całokształt współczesnej sztuki. Niezwykłość tego malarza i jego wkład w kinematografię Sci-Fi zasługuje na szersze rozpatrzenie, niż nota biograficzna czy zwykły przegląd życiorysu.

  Czytaj cały artykuł

 

Hr Giger Galeria pracPrzedstawiamy najlepsze prace i dzieła słynnego surrealisty – H.R. Gigera.

Poznaj najsłynniejszy album „Necronomicon” opublikowany w 1977 roku, który posłużył za inspirację do powstania postaci ksenomorfa w filmie „Alien” R. Scotta.

Prezentujemy również inne dzieła, najbardziej słynne ze wszystkich prac tego genialnego artysty, jakie dotychczas powstały oraz concept arty do filmu „Alien”.

Dział stopniowo będzie rozwijany.

Czytaj cały artykuł

 

Sztuka zawsze, nieustannie zajmuje się dwiema sprawami: wiecznie rozmyśla o śmierci i dzięki temu wiecznie tworzy życie.

– Boris Pasternak, „Doktor Żywago

Ojciec Ksenomorfa, szwajcarski artysta Hans Rudolf Giger, niewątpliwie zasługuje na miano jednego z najbardziej oryginalnych i nietuzinkowych artystów minionego półwiecza. Niezwykle utalentowany, a przy tym niezwykle groteskowy. Groteskowy, tworzący jednak rzeczy straszne i zarazem piękne, okropne i jednocześnie poetyckie. Pod każdym względem odmienny od wszelkich znanych nam kanonów czy reguł obowiązujących w świecie Sztuki; na każdym polu dający popis swojej porażającej indywidualności. Giger podnosi koszmary do rangi dzieł sztuki, przenosi je na płótno i sprawia, że zaczynają one fascynować.

 

Czytaj cały artykuł

 

Chyba każdy xenomaniak bądź miłośnik mrocznego malarstwa chciałby zwiedzić „świątynię” Obcego, jaką jest muzeum H.R. Gigera w szwajcarskiej miejscowości Gruyères. W każdym razie, ja zawsze marzyłem o odbyciu tej pielgrzymki do swojej małej Mekki.

W lipcu 2012 nieoczekiwanie otrzymałem zaproszenie od rodziny w Szwajcarii, i ku mojej niezmiernej radości udało mi się przekroczyć progi muzeum Mistrza. Specjalnie dla Alien Hive zdaję teraz relację z pobytu w kraju sera i czekolady, oraz dzielę się wrażeniami ze zwiedzania muzeum. 

Dzięki dokonanej w 1997 przez Gigera dzierżawie fragmentu twierdzy Chateau St. Germain, artysta przemienił kilka zamkowych pomieszczeń na galerię swojej twórczości, jak również otworzył na miejscu własny bar. Zapraszam zatem do zapoznania się relacją, jak to wszystko wygląda od środka.

  Czytaj cały artykuł