top 10 filmy sf 21 wieku

BBC Culture postanowiło stworzyć listę stu najlepszych filmów XXI wieku. Aby zrealizować pomysł, poproszono aż 177 krytyków z 36 krajów o wytypowanie tytułów produkcji godnych wyróżnienia. W sumie oceniono aż 599 filmów z całego świata. Na łamach Alien Hive postanowiliśmy wybrać z najlepszej setki ów rankingu tylko filmy z gatunku ogólnie rozumianego science-fiction. W ten sposób powstała lista top 10 najlepszych filmów SF XXI wieku. Czy zgadzacie się z wyborem krytyków?

 

Warto zaznaczyć, że każdy krytyk zaproszony do współpracy musiał wskazać po 10 tytułów filmów, które, ich zdaniem, zasługiwały na miano „najlepszych” w 21. wieku.
Również bardzo istotny jest fakt, szczególnie dla filmów spod znaku Sci-Fi, iż na liście z premedytacją pominięto kilkuczęściowe superprodukcje. W zestawieniu nie mogły zatem pojawić się niektóre części trylogii „Matrixa”, nowych odsłon „Gwiezdnych Wojen”, czy chociażby „Star Treka”.

Ranking filmów ogłoszony przez BBC Culture jest interesujący ze względu na wielonarodowościową grupę krytyków zaproszonych do współpracy przy jego powstawaniu. Wyodrębnienie przez nas tylko produkcji SF z setki tytułów wyróżnionych przez mocno zróżnicowane grono filmowych ekspertów, stanowi ciekawe przesłanie o aktualnym miejscu kina science-fiction w jakościowej hierarchii produkcji kierowanych na duży ekran.

Lista BBC nie jest wolna od kontrowersji, o czym świadczy chociażby wybór „Mulholland Drive” na  najlepszy film obecnego stulecia lub wyprzedzenie „Bękartów wojny” przez skrajnie przyjmowany film „Pod skórą”. Jak każde zestawienie trzeba je zatem traktować z dystansem i tylko jako ciekawostkę poglądową.

Wśród najlepszych 100 tytułów filmów wyróżniono zaledwie dziesięciu przedstawicieli luźno rozumianej fantastyki naukowej. Czy dziesięcioprocentowy wkład science-fiction w tworzeniu najlepszego kina (wg ekspertów) uznać za dużo czy mało, pozostawiamy ocenie czytelników. Ważne, że aż 3 tytuły Sci-Fi zmieściły się w pierwszej 20-tce listy. To, czy wskazano właściwe tytuły, jest już kwestią bardzo kontrowersyjną.
Kiedyś na pewno przedstawimy listę najlepszych filmów SF wg naszych redaktorów, ale do tego czasu musimy się zadowolić cudzymi zestawieniami.

Ciekawi jesteśmy, czy zgadzacie się z zaproponowaną przez krytyków kolejnością i samym wyborem top filmów S-F? Jakie tytuły wg Was powinny znaleźć się w zestawieniu? Piszcie w komentarzach! Zapraszamy także do głosowania w ankiecie – które z zaproponowanych filmów uważacie za najlepsze.

Link do pełnej listy stu najlepszych filmów znajdziecie na końcu artykułu.

Lista Top 10 Najlepsze filmy Science-Fiction XXI wieku wg BBC Culture:

Obok każdego filmu podajemy miejsce, jakie zajął on na pełnej liście Top 100.

film Her  

84. Ona
(reż. Spike Jonze, 2013)

recenzja >>

a.i. sztuczna inteligencja  

83. A.I. Sztuczna inteligencja
(reż. Steven Spielberg, 2001)

pod skórą - Under The Skin  

61. Pod skórą
(reż. Jonathan Glazer, 2013)

recenzja >>

Incepcja  

51. Incepcja
(reż. Christopher Nolan, 2010)

recenzja >>

melancholia  

43. Melancholia
(reż. Lars von Trier, 2011)

recenzja >>

mroczny rycerz  

33. Mroczny rycerz
(reż. Christopher Nolan, 2008)

Wall-e  

29. WALL-E
(reż. Andrew Stanton, 2008)

mad max fury road  

19. Mad Max: Na drodze gniewu
(George Miller, 2015)

recenzja >>

ludzkie dzieci  

13. Ludzkie dzieci
(Alfonso Cuarón, 2006)

zakochany bez pamieci  

6. Zakochany bez pamięci
(reż. Michel Gondry, 2004)

Pełna lista: http://www.bbc.com/culture/story/20160819-the-21st-centurys-100-greatest-films

źródła foto: materiały prasowe

 

  • Ankieta

Który z tych filmów uważacie za najlepsze (możecie podać 3)


Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

 

Zobacz także:

Ciekawy artykuł? Oceń:
[Głosów: 4 Średnia: 5]
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

code