Filmy Science-Fiction 2016 Sci Fi

To już piąta edycja naszego rocznego zestawienia filmów sci-fi. Na liście znajdują się filmy science-fiction 2016 roku, zakwalifikowane do dość ogólnie rozumianego SF. Znajdziecie tutaj zatem nie tylko klasyczne produkcje fantastyki naukowej, ale także przedstawicieli np. superheroes movies – popularnego gatunku, któremu nadal wszem i wobec przypina się łatkę sci-fi, cóż zrobić ;). Prócz oczywistych hitów, jak zwykle szukaliśmy również mniej komercyjnych i niezależnych produkcji, które celują w kina studyjne, odtwarzacze DVD lub dostępność online w platformach typu Netflix itp.

Część z prezentowanych filmów nie ma jeszcze sprecyzowanej daty premiery w 2016 roku. Może się zatem zdarzyć sytuacja, że któreś tytuły będą miały przesuniętą premierę na rok następny. W takim przypadku będziemy o tym informować.
Nasza lista będzie na bieżąco aktualizowana o daty premier i zwiastuny. Możecie spodziewać się także zwięzłych recenzji i ocen obejrzanych przez nas filmów, co na pewno ułatwi Wam wybór, na które filmy ‚polować’, a które sobie odpuścić.
Jak zawsze mocno zachęcamy do komentowania i dzielenia się wiedzą. Jeżeli znajdziecie tytuł, którego nie ma na liście – piszcie proszę w komentarzach, a my szybko uzupełnimy zestawienie :).

Najbliższe premiery filmów S-F 2016 w polskich kinach:

 


 

FILMY SCIENCE FICTION 2016 ROKU

Na skróty wg światowej daty premiery:

Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Filmy SF 2016 bez dokładnej daty premiery


 • Wyniki ankiety – TOP 10 najbardziej oczekiwane filmy SF w 2016 roku:

Głosy do ankiety były zbierane do końca kwietnia 2016 roku.
Liczba głosujących: 320 osób

 

Ankieta Top 10 sf 2016


FILMY SCIENCE FICTION 2016 ROKU

Opisy i trailery. Sortowanie wg światowej daty premiery:

 

premiera: 15 kwiatnia 2016 (Polska), 14 stycznia 2016 (świat)

OCENA: 3/10 (Dr. Gediman)

Fabuła: 4 fale coraz potężniejszych ataków kosmitów na Ziemię, dziesiątkują mieszkańców miast i miasteczek. Inwazja staje się faktem. Nastolatka Cassie desperacko poszukuje zaginionego brata, który prawdopodobnie został porwany przez obcych. Bohaterka, podobnie jak inni nieliczni ocaleni, stara się zrozumieć, co tak naprawdę się stało i kim są najeźdźcy, a także czym się kierowali mordując miliardy ludzkich istnień.

Recenzja: Film “Piąta fala” oparty jest na motywach bestsellerowej powieści SF dla młodzieży, autorstwa Ricka Yancey’a, która święciła triumfy w księgarniach w 2013 roku. W recenzji staram się ocenić, jak produkcja wypada niezależnie od pisanego pierwowzoru. Czy jest ona w stanie zaciekawić bardziej doświadczonego i wymagającego widza, niż nastoletni?… czytaj więcej >>

Film "5 fala" 2016 recenzja


 

 • PAINKILLERS

premiera: 12 stycznia 2016 (świat – DVD)
reżyseria: Peter Winther
scenariusz: Jason Groce, Kirk Roos, Peter Winther

Grupa najemników, wysłanych do Afganistanu na ściśle tajną misję, budzi się nic nie pamiętając z niedawnych wydarzeń. Nie wiedzą czemu ich oddział stracił połowę ludzi. Ocalałym podaje się specjalny lek PTSD, który ma pobudzić ich wspomnienia. Sekret stopniowo wychodzi na jaw, a bohaterowie, bojąc się o swoje życie, nie mogą go zdradzić nikomu.

Kino klasy B, niemniej możliwe, że z intrygującą fabułą, która poddaje w wątpliwość realność przedstawianej rzeczywistości. Jeżeli uda się twórcom uniknąć przewidywalności, może być bardzo interesująco. W roli głównej Tahmoh Penikett, znany z serialu Battlestar Galactica.

Film Painkillers 2016


 

premiera: 15 stycznia 2016 (USA)
dostępność w Polsce: źródła internetowe z polskim tłumaczeniem

OCENA: 4/10 (Dr. Gediman)

Fabuła:
Amerykanie nie są pewni sukcesu misji na Księżyc. Agent CIA (Ron Perlman) otrzymuje zadanie wynajęcia sławnego reżysera, Stanley’a Kubricka, w celu stworzenia perfekcyjnej fikcji – filmowego sfabrykowania lądowania człowieka na Księżycu. Kubrick niestety jest nieosiągalny. Na realizację zadania agent ma tylko 7 dni. Trzeba znaleźć reżysera i przystąpić do pracy. Czy plan się powiedzie?

Recenzja:
Ciężko wspomnianą komedię traktować jako nawet bardzo ogólnie rozumiane science-fiction, gdyż nie tylko nie znajdziemy w niej elementów science, ale także trudno dopatrzeć się political fiction. Pozostaje zatem sama fikcja dotycząca pobocznych i pozornie ściśle tajnych wydarzeń, towarzyszących lądowaniu człowieka na Księżycu. Oczywiście ukazanych w bardzo krzywym zwierciadle.
Niemniej jednak uznałem, że film powinien znaleźć się na naszej liście filmów SF 2016 roku, chyba z osobistego sentymentu do samego konceptu filmu, który lekko nawiązywał do kultowego „Koziorożca Jeden” z 1977 roku. O ile „Capricorn One” stanowił pożywkę do dyskusji dla miłośników teorii spiskowych, o tyle „Moonwalkers” nie wnosi nic świeżego do tematu prócz elementów totalnego absurdu, zmieszanych z hipisowskimi uniesieniami narkotykowymi i gangsterską brutalnością.
Czytaj dalej >>

Zobacz zwiastun Moonwalkers: Kosmiczny odlot


 

premiera: 16 stycznia 2016 (w kinach USA & VOD) oraz 3 maja 2016 (DVD w USA)

OCENA: 3/10 (Dr. Gediman)

Fabuła:
Kilku młodych astronautów decyduje się na przystąpienie do nietypowej symulacji, która ma stanowić podwalinę pod prawdziwą wyprawę na odległą planetę. Tytułowe 400 dni to właśnie czas trwania tej symulacji. Jak łatwo przewidzieć, im dłużej trwa eksperyment, tym stan psychiczny bohaterów zaczyna się pogarszać. Sytuacji nie polepsza nieplanowane urwanie kontaktu z kontrolą. Niedoszli astronauci muszą sami radzić sobie z licznymi problemami. Próbują zrozumieć, co tak naprawdę kryje się za symulacją…

Recenzja: 
Film „400 Days” niestety nie ma ukrytego dna, mimo iż pozornie sugeruje coś odwrotnego. Jego fabuła jest bardzo prosta i niestety przewidywalna. Akcja filmu rozgrywa się wyjątkowo ślamazarnie, ale mimo tego twórcom udało się wprowadzić odrobinę napięcia i niepewności, potrzebnego do utrzymania widza w fotelu aż do rozczarowujących końcowych scen filmu.
Czytaj dalej  – pełna recenzja >>
Film 400 Days / 400 dni


 

 • TERMINUS

premiera: 22 stycznia 2016 (USA, Internet – m.in. iTunes)
reżyseria:  Marc Furmie
scenariusz: Marc Furmie, Shiyan Zheng, Gabriel Dowrick

Upadek meteorytu powoduje wypadek samochodowy. Przypadek sprawił, że jeden z bohaterów filmu, znalazł się blisko powstałego krateru. Meteoryt okazuje się być kosmiczną kapsułą, skrywającą tajemniczy obcy organizm. Obcy  nawiązuje specyficzny kontakt z mężczyzną, przekazując mu wizje zagłady Ziemi. Czy bohaterowi uda się wykorzystać nietypowy dar, aby zapobiec katastrofie?

Zapowiada się ciekawe dzieło, bardzo zbliżone tematyką do filmu „Zapowiedź” z 2009 roku.

Terminus


 

premiera: 22 styczeń 2016 (USA, Internet – m.in. iTunes)
dostępność w Polsce: źródła internetowe z polskim tłumaczeniem (np. Netflix)

OCENA: 5/10 (Dr. Gediman)

Fabuła:
Gdy fizyk Jim Beale wynalazł maszynę umożliwiającą podróż w czasie, pojawia się tajemnicza kobieta. Jim stara się udowodnić, że jego maszyna działa, ale jest to zadanie wielce karkołomne i ściśle wiąże się z kobiecą postacią. Bohaterka zwodzi fizyka. Jim podejrzewa, że kobieta stara się go wykorzystać, by przejąć jego wynalazek. Jim zmuszony jest podróżować w czasie, by zniweczyć plany kobiety i jej pracodawcy. Bohater odkryje zaskakującą prawdę nie tylko o swojej maszynie, tajemniczej kobiecie, ale również o własnej rzeczywistości…

Recenzja:
Twórcy interesującego filmu „The Signal” (2007) przygotowali ciekawą produkcję „Synchronicity”, która z założenia miała nawiązywać klimatem, stylem i tematyką do kina „Noir Sci-Fi” i filmów „Dark City”, „Blade Runner” oraz „Alphaville”. Brzmi wielce kusząco i nietuzinkowo, prawda? Uczta zapowiadała się równie dobrze, jak w filmie „Predestination„. Wyszło jednak niestety dość średnio, a film nawet nie zbliża się poziomem do wspomnianych tytułów, do jakich miał nawiązywać. Mogą nawet zaryzykować stwierdzenie, że nachalne nawiązania do klasyków gatunku, tylko zaszkodziły produkcji Gentry’ego i obdarły go z oryginalności.
Czytaj dalej >>

 

Film Synchronicity


 

 • LAZER TEAM

reżyseria: Matt Hullum
scenariusz: Burnie Burns, Chris Demarais, Joshua Flanagan
premiera: 27 stycznia 2016 (USA & UK)

Ziemia otrzymuje przekaz z kosmosu od innej cywilizacji. Czworo przyjaciół przypadkowo natrafia na obcą kapsułę, w której znajdują zabawki „nie z tej ziemi”. Wojsko stara się wykorzystać kompatybilność „bohaterów” z bronią obcych, by stworzyć grupę „Lazer Team”. Uwaga – komedia ;).

Lazer Team


 

premiera: 12 lutego 2016 (Polska), 4 lutego 2016 (świat)

OCENA: 9/10 (Templar)

Fabuła: Śmiertelnie chory żołnierz oddziałów specjalnych decyduje się na niebezpieczny eksperyment, który obdarza go wyjątkowymi mocami. Super bohater rozpoczyna polowanie na człowieka, który niemal zniszczył jego życie i zamierza … doskonale się przy tym bawić ;).

Recenzja: Najnowszy film oparty na komiksach robi pewną rewolucję w tematyce bohaterów w kolorowych trykotach. Mamy tu antybohatera, najemnika o „niewyparzonej gębie” i zdolnościach błyskawicznej regeneracji całego ciała, który nie boi się zabijać przeciwników, klnie na potęgę, regularnie i bezpardonowo burzy tzw. czwartą ścianę między nim, a odbiorcą, a wszystko to w kochanej kategorii R. Palce lizać. Czytaj całą recenzję >>

Film Deadpool 2016 zwiastun


 

 • NATIVE

premiera: 13 lutego 2016 (Boston Science Fiction Film Festival)
aktualny status filmu: nadal krąży po festiwalach i nie jest jeszcze dostępny w szerszej dystrybucji
reżyseria: Daniel Fitzsimmons
scenariusz: Neil Atkinson, Daniel Fitzsimmons

Para naukowców zostaje wybrana do niecodziennej misji. Oboje mają udać się w podróż przez wszechświat na statku kolonizacyjnym, by w odległych odmętach kosmosu namierzyć źródło tajemniczego sygnału, który może dowodzić istnienia innego, inteligentnego życia.

Zarys fabuły zapowiada film o epickiej ekspedycji. Jednakże, to może być wielce zwodnicze. „Native” jest bowiem produkcją niskobudżetową. Otrzymamy zatem „jedynie” kameralne i najprawdopodobniej intrygujące dzieło, w którym debiutujący w pełnym metrażu reżyser Fitzsimmons, będzie stawiał pytania o istotę człowieczeństwa.
Fabuła musi pobudzić ciekawość każdego miłośnika klasycznego science-fiction. Z dużym zainteresowaniem będę śledził doniesienia na temat tego filmu i na bieżąco uzupełniał powyższy opis.
Tymczasem zobaczcie zwiastun:

native 2016


 

premiera: 22 kwietnia 2016 (Polska), 8 marca 2016 (USA)

OCENA: 7/10 (Dr. Gediman)

Młoda kobieta budzi się po wypadku samochodowym w piwnicy pewnego człowieka. Ten informuje ją, że uratował jej życie przed atakiem chemicznym. Jeżeli chcą przeżyć, długo nie będą mogli wyjść na zewnątrz.

Czy młody reżyser Trachtenberg wykorzystał daną mu szansę? Niestety tylko częściowo. Wprawdzie udało mu się stworzyć wciągający thriller, w którym w interesujący sposób żongluje konwencjami, ale po seansie „10 Cloverfield Lane” nie mogłem wyzbyć się wrażenia o niewykorzystaniu tkwiącym w nim potencjału. Winą za ten stan rzeczy obarczam właśnie reżysera. W recenzji tłumaczę dlaczego.
Czytaj dalej – Pełna recenzja >>

Film 10 Cloverfield Lane - recenzja


 

 • THE DIVERGENT SERIES: ALLEGIANT vol.1 / Wierna

premiera: 11 marca 2016 (Polska), 9 marca 2016 (świat)
reżyseria: Robert Schwentke
scenariusz: Noah Oppenheim

Trzecia odsłona cyklu o „Zbuntowanej” nastolatce. Beatrice i Tobias wyruszają poza ogrodzenie miasta. Wkrótce zostają zabrani do aresztu przez tajemniczą agencję…

Można narzekać na tą serię, jednakże fakty są brutalne – poprzednie części zarobiły na świecie w sumie 550 milionów dolarów… Nie może dziwić, że część trzecia została rozbita na 2 części, podobnie jak ostatnie odsłony „Igrzysk Śmierci” czy „Hobbit”.
Osobiście jakoś udało mi się przebrnąć przez część pierwszą, ale poległem gdzieś w 1/3 poznawania części drugiej. Troszkę zdrowej krytyki spadło na „Zbuntowaną”, ale wynik finansowy zadowolił wytwórnię, zatem kontynuacji cyklu nie oddano w ręce Neila Burgera, który był odpowiedzialny za reżyserię lepszej „Niezgodnej”. Schwentke stworzy zatem także część trzecią. Wierni fani cyklu będą zachwyceni. Reszta widowni pozostanie w domach.

Film Allegiant cz. 1


 

premiera: 14 marca 2016 (South by Southwest Film Festival)

Niedaleka przyszłość. Akcja filmu rozgrywa się w Nowy Yorku. Główny bohater David (Benjamin Dickinson) otrzymuje zadanie przygotowania kampanii reklamowej nowego, rewolucyjnego produktu, okularów wykorzystujących “rzeczywistość rozszerzoną”, czyli  system łączący świat rzeczywisty z generowanym komputerowo.
David,  jako człowiek przepracowany, zazdrości sielankowego życia swojego najlepszego przyjaciela – Wima (Dan Gill). Jest on też oczarowany dziewczyną Wima – Sophie (Alexia Rasmussen). David postanawia wykorzystać nową technologię do stworzenia wirtualnego obrazu Sophie. I w tym momencie sprawy zaczynają się komplikować. Po pewnym czasie bohaterowie muszą zmierzyć się z efektem przenikania życia prywatnego, publicznego i … urojonego. Czytaj więcej >>

Film Creative Control Recenzja

 


 

premiera: 18 marca 2016 (USA)
premiera w Polsce – tylko na DVD i Blu-Ray (w sprzedaży od 31.08.2016)

OCENA: 6.5 / 10 (Dr. Gediman)

Fabuła:
Roy (Michael Shannon) jest ojcem Altona (Jaeden Lieberher) – chłopca obdarzonego wyjątkowymi możliwościami, których znaczenia on sam nie rozumie. Przechwyceniem chłopca zainteresowany jest rząd oraz członkowie pewnej sekty religijnej. Ojciec, z pomocą przyjaciela Lukasa (Joel Edgerton), stara się uchronić syna przed złem świata. By pozwolić Altonowi pojąć znaczenie jego mocy, zmuszeni są do ucieczki i ciągłego ukrywania się…
Lepiej nie zdradzać więcej, gdyż rozwikłanie zagadki jest jednym z głównych aspektów fabuły.

Recenzja:
Film „Midnight Special” trzyma widza mocno w fotelu nie dzięki „przełomowym” efektom i szalonej akcji, lecz dzięki sile dramaturgii, fabule utrzymującą ciekawość widza do poznania tajemnicy aż do ostatnich scen filmu oraz dzięki dobremu filmowego warsztatowi, technice wykonania, przemyślanej wizualnej oszczędności, a także sile głównie mimicznej i fizycznej gry aktorów, których reżyser świetnie poprowadził przez nietypowy wobec nich plan…
Czytaj dalej – pełna recenzja >>

Film Midnight Special 2016 recenzja


 

premiera: 1 kwietnia 2016 (Polska), 20 marca 2016 (świat)

OCENA: 3.5 / 10 (Dr. Gediman)

Ścieżki superbohaterów krzyżują się. Batman obawiając się niemal boskich i nieujarzmionych mocy Supermana, stara się zdobyć na niego „smycz”. Gdy obaj toczą walkę między sobą, powstaje nowe zagrożenie nie tylko dla miasta, ale i całej ludzkości…

Dobrze znany miłośnikom komiksów crossover stał się faktem i wszedł na kinowe ekrany. Dlaczego to zrobiono? Dla pieniędzy. Dla kogo? Dla mas. Jeżeli ktoś nie lubi podobnych fabularnych miksów – nie dał się przekonać medialnemu szumowi i został w domu. Reszta uderzyła do kin.
Za reżyserię filmu wziął się Zack Snyder, osoba doskonale znająca tematykę superbohaterów. Osobiście miałem drobną nadzieję, iż reżyser spróbuje zrobić hipnotyzujący fabularnie film, bardziej zbliżony klimatem do jego „Watchmenów”, niż do miałkiej, przeładowanej efektami produkcji „Człowiek ze stali”. Jak wyszło ostatecznie?
Zapraszam do pełnej recenzji. Czytaj dalej >>

Polecamy także opinię o filmie red. Jonesy – „Batman versus czy i Superman” >>

Film Batman vs Superman: Dawn Of Justice Recenzja


 

premiera: 1 kwietnia 2016 (USA)

Fabuła: Niedaleka przyszłość. Pandemia niezwykle groźnego wirusa opanowuje cały glob. Liczba zakażonych rośnie wykładniczo i szybko zaczyna przewyższać ilość ludzi zdrowych. Przetrwanie ludzkości uzależnione jest od znalezienia skutecznej szczepionki. Lauren (Rachel Nichols) jest lekarzem, która po upadku Nowego Jorku, zostaje skierowana do Los Angeles, by kierować zespołem ludzi, mających za zadanie ratowanie niezakażonych.

Kolejny film SF z premierą w 2016 roku (po „Hardcore Henry”), który będzie odpowiednikiem gier typu First Person Shooter (FPS). Film “Pandemic” to horror osadzony w klimatach science-fiction. Oczami bohaterki Lauren będziemy śledzić walkę z hordami zainfekowanych i niezwykle groźnych ludzi, których wirus przeistacza w krwiożercze istoty. Zapowiada się duża dawka akcji i strachu. Serce na pewno nie raz zabije nam mocniej.

Film Pandemic recenzja


 

 • 2307: WINTER’S DREAM

premiera: 2 kwietnia 2016 (Universe Multicultural Film Festival)
reżyseria: Joey Curtis
scenariusz: Joey Curtis; Paul Sidhu

W 2307 roku Ziemia jest zamarznięta, pokryta wiecznym lodem i praktycznie nie nadaje się do zamieszkania. Aby uchronić się przed zimnem i przetrwać, ludzie schodzą pod ziemię. Naukowcy wykorzystują bio-inżynierię, aby stworzyć Humanoidów – istoty nie uznawane powszechnie za ludzi, które dysponują wielką siłą, szybkością i co najważniejsze – są odporne na ekstremalne zimno. Humanoid oznaczony numerem ASH-393 ucieka z niewoli i pragnie poprowadzić humanoidalny bunt przeciwko ludzkości. Generał Trajan wysyła elitarny oddział żołnierzy „Spartan” by dopaść i zakończyć rebelię.

Niskobudżetowa i niezależna produkcja, która powinna zarazić specyficznym klimatem miłośników postapokalipsy oraz ery VHS.

2307 Winter's Dream 2016


 

premiera: 8 kwietnia 2016 (USA i Polska)

Tytułowy Henry budzi się po swojej śmierci, wskrzeszony w laboratorium przez swoja żoną, jako pół człowiek i pół maszyna. Nic nie pamięta z poprzedniego życia. Musi odkryć swoją tożsamość i uratować żonę, uprowadzoną przez psychopatycznego tyrana  o telekinetycznych zdolnościach. Między nim, a Henryk stai armia dobrze uzbrojonych bio-żołnierzy.

Film “Hardcore Henry” to pełnometrażowy odpowiednich gier typy First Person Shooter. Całą produkcję kręcono w taki sposób, aby widz odbierał akcję oczami głównego bohatera. Po trailerze widać, że efekt ten daje piorunujące wrażenie. Zapowiada się spora dawka oryginalnej akcji w klimatach science-fiction.

Hardcore Henry recenzja

 


 

premiera: 15 kwietnia 2016 (Polska)

Doktor Robert Laing (Tom Hiddleston) postanawia przeprowadzić się do luksusowego, czterdziestopiętrowego apartamentowca, zbudowanego w celu zaspokajania potrzeb i kaprysów elity. Najwyższe piętra budynku zarezerwowane są dla najważniejszych osób i najbardziej poważanych profesji. Im niższe piętro, tym niższa klasa społeczna zamieszkujących je osób. Sąsiedzi doktora nie pozwolą mu cieszyć się w spokoju swoim nowych lokum. Szybko wprowadzą go w świat szalonych imprez i zbiorowych orgii. Pozornie niewielkie usterki w tym samowystarczalnym budynku, są zapowiedzią poważnych kłopotów, które zachwieją ustaloną hierarchią społeczną w posadach. Do dotychczas uporządkowanego świata wkracza chaos i język przemocy… czytaj więcej >>

Film High Rise recenzja trailer premiera fabuła


 

premiera: 6 maja 2016 (Polska), 27 kwietnia 2016 (świat)

OCENA: 8/10 (Templar)

Rząd wdraża ustawę, która wymusza na superbohaterach rejestrację i ujawnienie tożsamości. Konflikt między zwolennikami, a przeciwnikami nowego porządku jest nieunikniony. Dochodzi do sporu między dotychczasowymi sojusznikami – Kapitanem Ameryką oraz Iron Manem.

Marvel Studios nowym filmem nie podniosło sobie poprzeczki, ponieważ wcześniej zrobił to bezapelacyjnie „Winter Soldier”, jednak otrzymaliśmy solidny, zrobiony fachowo film pełen dobrej akcji, emocji i komiksowej esencji. W końcu nie na co dzień możemy uświadczyć tylu ulubieńców z kart komiksu na jednym ekranie, a w dodatku sparowanych bądź podzielonych w wyniku konfliktów w supergrupie.
Zapraszamy do pełnej recenzji >>

Captain America Civil War Trailer


 

premiera: 13 maj 2016 (Wielka Brytania). w Polsce na DVD

OCENA: 5/10 (Dr. Gediman)

Fabuła: W niedalekiej przyszłości rozwój technologii pozwala na powstanie skutecznych maszyn do zabijania. Elitarna jednostka wojskowa zostaje przetransportowana do ośrodka szkoleniowego, znajdującego się na pewnej tajemniczej wyspie. Zdarzenia, które na początku odbierane są przez członków oddziału jako zwykłą część szkolenia, z czasem przeradzają się w rozpaczliwą walkę o przetrwanie. Wyspa jest bowiem opanowana przez nietypowego wroga…

Recenzja: Film „Kill Command”, mimo iż podejmuje temat sztucznej inteligencji, nie ma ambicji ścierania się z tuzami kina filozoficznego. Zamiast stawiać fundamentalne pytania o istotę człowieczeństwa, twórcy filmu skupiają się na akcji i dopieszczaniu wyglądu wygenerowanych komputerowo groźnych maszyn. Efekt ich pracy stanowi jednak przyjemny, łatwy w odbiorze, kameralny film o specyficznym klimacie, skierowany głównie do miłośników kina science-fiction… Czytaj dalej – pełna recenzja Kill Command >>

Film Kill Command 2016 recenzja


 

premiera: 20 maja 2016 (Polska), 18 maja 2016 (świat)

OCENA: 6/10 (Guli)

Fabuła:
Ciąg dalszy przygód jeszcze młodych X-Menów. Tym razem będą musieli zmierzyć się z trudnym przeciwnikiem (tak dla odmiany). Apocalypse to bardzo niebezpieczny i potężny złoczyńca, który stara się “wyróżnić z tłumu” jemu podobnych i postanawia (tak dla odmiany) … zniszczyć planetę. Któż może go powstrzymać, jak nie X-Meni? Zadanie nie będzie łatwe i nie obejdzie się bez ofiar…

Recenzja:
Jakie są plusy i minusy najnowszej produkcji Foxa? Większość zarówno negatywnych, jak i pozytywnych aspektów wynika z bogactwa wizualnego i tematycznego nowych „X-Menów”. To samo, co tworzy skalę i epickość filmu, przekłada się na więcej pomyłek czy wpadek, które co bardziej analityczni recenzenci dość szybko wychwycą, a to z kolei przekłada się na finalną ocenę filmu. Zobaczmy jak wypadł film Brayana Singera.
Czytaj dalej – pełna recenzja filmu >>

Film X-Men Apocalypse Recenzja


 

 • THE CALL UP

premiera: 20 maja 2016 (Wielka Brytania – DVD i Blu-Ray)
reżyseria i scenariusz: Charles Barker

Grupa graczy online jest zaproszonych do wypróbowania nowej gry, wykorzystującej wirtualną rzeczywistość. Początkowo gracze z fascynacją odkrywają możliwości gry. Z czasem jednak sprawy przybierają zły obrót, zaciera się granica między światem rzeczywistym, a wirtualnym. Bohaterowie w wirtualnym świecie będą zmuszeni walczyć o swoje rzeczywiste życie.

The Call Up 2016


 

 

premiera: 3 czerwca 2016 (USA – kina i iTunes)

Kapitan William Stanaforth zostaje wysłany w daleką podróż, by jako pierwszy człowiek stanąć na powierzchni Marsa. Podróż zajmie mu 270 dni. To bardzo długi okres, podczas którego istnieje spora szansa, że coś pójdzie nie tak… Jak pionier wytrzyma tak długi okres samotności w otoczeniu jedynie próżni kosmosu? Jak poradzi sobie z przeciwnościami nie tylko losu? Czy w kulminacyjnym momencie, gdy będzie ważyć się jego życie, podejmie słuszną decyzję?

Film Approaching the Unknown to kolejna produkcja powstająca po cichu (po np. Cloverfield Lane 10), o której dowiedzieliśmy się dopiero w momencie wypuszczenia oficjalnego trailera. Reżyser Rosenberg postanowił zadebiutować kameralnym filmem opartym na … czytaj dalej >>

Approaching The Unknown trailer


 

premiera: 24 czerwca 2016 (Polska), 22 czerwca 2016 (świat)

OCENA: 4/10 (Dr.Gediman)

Fabuła:
Kontynuacja niezapomnianego hitu minionej dekady. Ludzie się zjednoczą, by stworzyć program obrony planety wykorzystując obcą technologię. Ale to będzie za mało w obliczu drugiej fali inwazji Obcych. Jednak pomysłowość pewnej odważnej i bezkompromisowej grupy osób pozwoli dać Ziemi szansę na odparcie ataku.

Recenzja:
Gdy skupimy się tylko na wadach, film „Dzień Niepodległości 2” może być dość przykrym kinowym doświadczeniem. Ale nie można zapominać, jaki cel przyświecał twórcom. „Odrodzenie” miał być filmem dającym przede wszystkim rozrywkę, letnim hitem dla widza pragnącego lekkiego, prostego kina bez zobowiązań. Czy w tej roli się on spełnia? Jak wypada ta produkcja w porównaniu do poprzedniej części z 1996 roku?
Czytaj dalej, pełna recenzja >>

film Independence Day 2 Resurgence Recenzja


 

premiera: 15 lipca 2016 (USA – Internet), 5 września 2015 (Venice Film Festival)

OCENA: 6/10 (Dr. Gediman)

Wyobraź sobie świat, w którym ludzkie emocje nie tylko są tłumione, co systematycznie wykorzeniane. W tym utopijnym społeczeństwie dwoje młodych ludzi zakochuje się w sobie i odkrywa nieznany im świat własnych uczuć…

Film „Equals” jest kameralnym melodramatem w klimatach science-fiction, osadzonym w realiach dystopijnego społeczeństwa. Trzeba oddać dwójce aktorów, że stworzyli wiarygodne postacie, między którymi mocno iskrzy. Chemia jaka zachodzi między nimi jest wręcz zaraźliwa, wychodzi z ram ekranu, a sposób przedstawienia wykreowanego przez nich i ewoluującego uczucia, potrafi mocno trzymać widza w fotelu. Zapraszam do pełnej recenzji >>

Equals / Równi trailer recenzja


 

premiera: 22 lipca 2016 (Polska), 19 lipca 2015 (świat)

Pierwszym etapem pięcioletniej misji USS Enterprise jest eksploracja nieznanej przestrzeni. Statek zostaje zaatakowany przez nieznanego wroga i niemal zniszczony. Kirk zostaje uwięziony wraz załogą na odległej planecie bez możliwości skontaktowania się z flotą. Kapitan stara się zjednoczyć swoją załogę i znaleźć sposób by wrócić na Ziemię.

Kontynuacja filmów „Stark Trek” (2009) oraz „Star Trek: W ciemność” (2013). Za reżyserię „Beyond” będzie odpowiadał Justin Lin. Jest to pierwsza poważna zmiana w stosunku do poprzednich filmów, gdyż reżyserii nie podjął się J.J. Abrams. Nowy reżyser zasłynął dotychczas pracą nad kontynuacjami „Szybkich i wściekłych”, co fanów Star Treka na pewno nie napawa optymizmem.

Star Trek Beyond Recenzja


 

premiera: 15 lipca 2016 (Polska); 11 lipca 2016 (świat)

OCENA: 1/10 (Templar)

Fabuła:
Duchy mają się dobrze i znów terroryzują społeczność miejską. Tym razem za opanowanie sytuacji biorą się… pogromczynie! Erin Gilbert (Kristen Wiig) i Abby Bergman (Melissa McCarthy) wydają książkę o duchach, która zostaje wręcz wyśmiana przez grono naukowe. Ale nie trzeba długo czekać, aby uznani naukowcy błagali je o pomoc. Duchy opanowują Manhattan, a dziewczyny wkraczają do akcji!

Recenzja:
Przyznaję, jestem jedną z setek tysięcy osób, które skreśliły ten film jeszcze przed jego startem w kinach. Również ja dałem łapkę w dół pod trailerem filmu; trailerem, który zapisał się w historii Internetu jako jeden z najbardziej znienawidzonych na Youtube.
Nowa odsłona przygód Pogromców Duchów jeszcze przed premierą wzbijała się na wyżyny napędzanego problemem seksizmu PR-u. Już od pierwszych pokazów zaczęła jednak pikować w dół. Nie pomógł nawet zakłamany do bólu portal Rotten Tomatoes, który po raz kolejny pokazał, że z rzetelnymi recenzjami i ocenami ma mało wspólnego. Nie ma co się oszukiwać: „Ghostbusters. Pogromcy duchów” to film tak zły, jak niepotrzebny.
Czytaj dalej – pełna recenzja >>

Film Ghostbusters III


 

premiera: 29 lipiec 2016 (Japonia)
reżyseria: Hideaki Anno, Shinji Higuchi
scenariusz: Hideaki Anno, Hideaki Anno

Japonia zostaje pogrążona w chaosie po ataku gigantycznego potwora… Za Godzillę zabierają się ci, co na temacie znają się najlepiej – TOHO. Będzie mocna japońska odpowiedź na hollywoodzki blockbuster z 2014 roku?

Godzilla Resurgence / Shin Gojira trailer


 

premiera: 1 sierpnia 2016 (świat); 5 sierpnia 2016 (Polska)
reżyseria i scenariusz: David Ayer

Z czym to się je? W skrócie: postać Supermana, z naciskiem na jego śmierć w „BvS”, wstrząsnęła światem na wiele różnych sposobów. Pragmatyczni rządowi oficjele postanowili nie ronić łez jak przeciętny obywatel, tylko zabezpieczyć się na wypadek ewentualnego ześwirowania kolejnych podobnych Supermanowi, z którymi trzeba będzie pójść na noże (metaforycznie rzecz jasna). Reprezentująca organizację A.R.G.U.S. wyszła więc z inicjatywą stworzenia Task Force X, grupy do zadań specjalnych, składających się z odpowiednio „zmotywowanych” złoli, którzy w razie potrzeby mieliby nałożyć kaganiec na zbytnio fikających metaludzi. Korzyść spora, gdyż niespecjalnie trzeba się przejmować losem takich podwładnych – wszak to szumowiny i degeneraci.
Tak oto, w wyniku pewnych komplikacji z istotami o paranormalnych zdolnościach, szybko wygenerowana zostaje brygada straceńców, która ma przywrócić ręce i nogi całej sytuacji. Pech, że każdy z nich ma swoją własną agendę, a jest nią prosty plan: olać wszystko i nawiać przy pierwszej nadarzającej się okazji. Jednak z wszczepioną miniaturową bombą w karku może być to dosyć kłopotliwe …

Recenzja:
„Suicide Squad” – dla wielu odpowiedź DC/WB na marvelowskich „Guardians of the Galaxy”, dla innych powiew świeżości w nieco skostniałym światku superbohaterskich produkcji pełnych kolorowych trykotów i heroizmu. Po mocno obiecujących trailerach i mocarnej kampanii promocyjnej, w której prym wiedli Harley Queen, Joker i Deadshot, otrzymaliśmy średnio wypieczone danie. Film padł niestety ofiarą machinacji i niezbyt przemyślanych decyzji wytwórni. Mimo złej prasy ze strony krytyków i zawieruchy okołoprodukcyjnej, film ten pokazał jednak, że może zyskać spore grono sympatyków lub wręcz fanów, którzy tłumie wyrazili swoją aprobatę portfelami. Zapraszam do pełnej recenzji.
Czytaj dalej >>

Suicide Squad 2016 opis, trailer

 


 

 • DAYLIGHT’S END

premiera: 26 sierpnia 2016 (limitowana w USA), w niektórych krajach premiera Internetowa lub DVD do końca 2016 roku
reżyseria: William Kaufman
scenariusz: Chad Law

Fabuła:
Akcja filmu rozgrywa się wiele lat po tajemniczej pladze, która zniszczyła planetę, a większość część ludzkości zamieniła w żądne krwi istoty. Głównym bohaterem filmu jest tułacz Thomas Rourke (Johnny Strong), który toczy walkę z zombie. Thomas przypadkiem trafia na grupę ocalałych ludzi, którzy skrywają się na opuszczonym posterunku. Niechętnie, ale postanawia on pomóc ocalałym w  ucieczce.

Postapokaliptyczny thriller o zombie. Z założenia to film klasy B, przeznaczony głównie na domowe odtwarzacze. Poniższy trailer zapowiada jednak całkiem klimatyczne kino o wszystkich najważniejszych cechach dzieł o zombie. Na uwagę zasługuje rola niezmordowanego Lance’a Henriksena, który wcieli się w postać Franka Hilla.

Daylight's End 2016


 

premiera: 9 września 2016 (Polska), 2 września 2016 (USA)

OCENA:
4/10 (Dr. Gediman)
6/10 (Guli)

Fabuła:
Konsultantka zarządzania ryzykiem korporacyjnym stoi przed trudnym wyborem. Musi zdecydować bowiem o losie sztucznego bytu, stworzonego w warunkach laboratoryjnych, który nagle zaatakował jednego z naukowców zaangażowanych w projekt…

Recenzja:
Film „Morgan” lekko nadrabia szereg wad i karygodnych rozwiązań fabularnych sprawną realizacją, dobrą pracą kamery, ujmującymi serce ujęciami, dobrą grą aktorską i więcej niż przyzwoitą muzyką. Do połowy trwania tej produkcji może się nam wydawać, iż mamy do czynienia z kolejnym, interesujących filmem SF, stawiającym ważne pytania o istotę człowieczeństwa i konsekwencję zabawy w Boga. Niestety motyw fantastyki naukowej i element filozoficzny w drugiej połowie filmu zostaje szybko zepchnięty na dalszy plan, po czym całkowicie zapomniany. A w jego miejsce pojawia się wtórny, podrzędny thriller. Czy Luke Scott bał się zaryzykować?
Zapraszamy do dwóch recenzji naszych redaktorów >>

Morgan 2016 movie


 

 • ARQ

premiera: 16 września 2016 (Internet – platforma Netflix)
reżyseria i scenariusz: Tony Elliott

Fabuła: W niedalekiej przyszłości cywilizowany świat stoi u progu zagłady z powodu niedoboru energii. Potężne korporacje toczą zażartą walkę z państwami o ostatnie zasoby energii.
Rozwiązaniem problemów energetycznych ma być rewolucyjna technologia, nad którą pracuje dwójka młodych ludzi – inżynier Renton oraz jego dziewczyna Hannah. Podczas eksperymentów urządzenia zostaje utworzona pętla czasowa. Młodzi bohaterowie będą w kółko przeżywać atak na ich dom, dopóki nie wymyślą sposobu na przerwanie pętli.

Wiem, co od razu pomyślicie – kolejny „Dzień Świstaka” lub wariancja „Na skraju jutra”. Filmów i seriali poruszających wątek zapętlenia czasowego było już sporo, a „ARQ” będzie kolejnym rozdaniem w tej tematyce. Zapowiada się kameralnie i ciekawie. Netflix ostatnio nie zawodzi, myślę zatem, ze film nie będzie stratą czasu dla widzów.

arq movie 2016 trailer


 

 • AURORA

premiera: 19 września 2016 (USA)
reżyseria i scenariusz: Robert Kouba

Kronos – to superkomputer, który zamiast zbawić ludzkość, uznał ją za największe zagrożenie całej planety i postanowił wyeliminować. Minęło 60 lat od brutalnego procesu eksterminacji. Dwójka ocalałych, młodych ludzi wyrusza na poszukiwanie mitycznego miasta Aurora.

Bardzo młody (rocznik 1992), lecz jakże utalentowany twórca – Kouba, po kilku mniej znanych shortach (np. „The Rift”), zakasał rękawy i zabrał się za film dłuższy (przewidywany czas trwania to 107 minut). Dysponując niewielkim budżetem (100 tys. $), Kouba chce stworzyć dzieło klimatyczne – specyficzną mieszankę thrillera science-fiction i romansu w otoczce postapokaliptycznego świata. Efekty wizualne pozostawiają pewien niedosyt, ale nie można się spodziewać zachwytów przy filmie z tak niewielkim budżetem. Pozostaje trzymać kciuki, aby pozostałe elementy filmowego rzemiosła nadrobiły mankamenty wizualne.

Aurora


 

 • Max Steel

premiera: 14 października 2016 (USA)

Bohaterem filmu jest pozornie normalny 16-latek, Max McGareth. Nastolatek przeprowadza się do miasta Copper Canyon, w którym kiedyś zginął jego ojciec w dość dziwnych i niewyjaśnionych okolicznościach. Po przeprowadzce w ciele Maxa aktywuje się bardzo silna energia, nad którą bohater nie potrafi samodzielnie zapanować. Z pomocą przybywa techno-organiczny przybysz z innej planety, zwany Steel. Rady przybysza pozwolą Maxowi ujarzmić moc, dzięki czemu stanie się on najpotężniejszym superbohaterem na świecie. Duet Max Steel stara się odkryć tajemnicę śmierci ojca nastolatka. Max Steel będzie musiał także stawić czoło wrogowi, który zagraża całej planecie…

max steel 2016


 

premiera: październik 2016 (USA)

Grupa młodych studentów, należących do organizacji naukowej, zwanej DXM, otrzymuje zadanie przywrócenie mobilności ofierze wypadku, która złamała kręgosłup. Zespół naukowców, próbując rozwiązać problem, niespodziewanie odkrywa coś, co wykracza poza zadanie i może być przełomem w rozumieniu połączenia komputera z ludzkim mózgiem. Czy uda się stworzyć pierwsze oprogramowanie transferujące między ludźmi ponad przeciętne umiejętności motoryczne?

Zapowiada się coś naprawdę mocnego – nietuzinkowa zabawa konwencją i obrazem. Mało znany reżyser, który zaistniał kilkoma tytułami kina klasy B, może stworzyć niszowe i niezależne dzieło, która szybko zyska liczną grupę zwolenników. W jednej z ról zobaczymy Sama Neilla, do którego mam słabość po horrorach „IT” oraz „Ukryty Wymiar”.
Spójrzcie na hipnotyzujący trailer:

Film DxM / Deus Ex Machina Recenzja


 

premiera: 1 września 2016 (MFF w Wenecji); 11 listopad 2016 (USA)

Kontakt z obcą cywilizacją staje się faktem. Obcy wykonują serię lądowań na naszej planecie. Wojsko postanawia zwerbować wybitnego eksperta lingwistyki, doktora Louise’a Banksa (Amy Adams), który ma odkryć rzeczywiste nastawienie przybyszy z kosmosu.

Każdy widz, który obejrzał “Pogorzelisko” czy „Sicario” mimowolnie musiał zapamiętać nazwisko reżysera. Denis Villeneuve ma wyjątkowy dar – potrafi bowiem wzbudzić podświadomy niepokój u widza, wstrząsnąć nim i pozostawić w jego głowie solidną rysę. Skoro ten intrygujący twórca zabiera się za science-fiction, mogę tylko przyklasnąć…
Czytaj dalej >>

Film Arrival 2016 Recenzja Opis Fabuła Zwiastun


 

 • WHAT HAPPENED TO MONDAY?

premiera: 15 listopada 2016 (Wielka Brytania)
reżyseria: Tommy Wirkola
scenariusz: Max Botkin, Kerry Williamson

Świat cierpi z powodu przeludnienia. Rząd wprowadza przepis zezwalający rodzinom na posiadanie tylko jednego dziecka. W pewnej rodzinie na świat przychodzą jednak siedmioraczki, a informację na ich temat udaje się skrywać przed władzami. Po latach sprawa zaczyna się komplikować, gdy nagle znika jedno z nich. Pomysłowe rodzeństwo próbuje wyjaśnić sprawę i odnaleźć zaginionego.
W rolach głównych plejada gwiazd: Noomi Rapace, Willem Daffoe i Glenn Close. Reżyser – Tommy Wirkola – zaistniał dotychczas w takich filmach jak „Zombie SS: Krwawy śnieg” oraz ”Hansel i Gretel: Łowcy czarownic”. Nie wróży to zbyt dobrze, ale zobaczymy jak wyjdzie.


 

premiera: 15 grudnia 2016 (Polska), 14 grudnia 2016 (świat)

Akcja filmu toczyć się będzie między historią znaną z epizodu trzeciego oraz czwartego „Gwiezdnych Wojen”. Film będzie opowiadał o oddziale rebeliantów, którzy otrzymują misję wykradnięcia planów powstającej, potężnej broni Imperium – Gwiazdy Śmierci.

„Gwiezdnych Wojen” w kinie nigdy za wiele. Szczerze to dziwię się, dlaczego tak długo kazano czekać fanom cyklu na podobne spin-offy. Jestem jednak bardzo ostrożny i daleki od nadmiernej ekscytacji.
Twórcom „Rogue One” zależy na zmianie tonu i nadaniu autentyzmu filmowi, co ma go wyraźnie odróżnić od dobrze nam znanej charakterystyki sagi „Star Wars”. Produkcja ma być utrzymana w klimacie   filmów o napadach, a także kina wojennego. Wygląda zatem, że Moc, Jedi i Sithowie będą stanowili co najwyżej zaledwie tło głównego wątku fabularnego, a być może w ogóle ta kwestia zostanie w filmie pominięta.

Reżyser, Gareth Edwards, jest nieobliczalny i może nam zaserwować piękne wizualnie widowisko o niemiłosiernie płytkiej fabule, jak jego „Godzilla” lub też produkcję bardziej kameralną, o specyficznym klimacie, jak również jego „Strefa X”. Miejmy nadzieję, że tworząc „Rouge One” zrobi jakościowy krok w przód.

film Rouge One Star Wars

 


 

 • THE SPACE BETWEEN US

premiera: 21 grudnia 2016 (USA)
reżyseria: Peter Chelsom
scenariusz: Peter Chelsom, Tinker Lindsay, Allan Loeb

Pewien miliarder decyduje się zainwestować fortunę w misję mającą skolonizować Marsa. Gardner Elliot (Asa Butterfield) jest nastolatkiem, który wychowuje się na Marsie. Chłopak nawiązuje internetowy romans z dziewczyną mieszkającą w Colorado (Britt Robertson). Gardner postanawia spotkać się z ukochaną i wyrusza na Ziemię. Przy okazji pragnie dowiedzieć się więcej na temat śmierci swojej matki oraz odnaleźć ojca.

Szykuje się pełnokrwisty, międzyplanetarny romans w kosmicznych klimatach.

The Space Between Us trailer


 

premiera: 25 grudnia 2016 (Polska), 21 grudnia 2016 roku (świat)

Fabuła: Kosmiczna ciężarówka (naprawdę ogromny statek) wiezie kolonistów na odległą, obcą planetę. Jim Preston (Chris Pratt) budzi się ze śpiączki kriogenicznej i zauważa, że coś jest nie tak. Miał bowiem obudzić się 90 lat później niż to zrobił. Bohater, aby nie oszaleć z samotności, postanawia wybudzić następną osobę. Jak przystało na „Adama przyszłości” Jim wybudza piękną „Ewę” – Aurorę (Jennifer Lawrence). Jak łatwo przewidzieć będą z tego iskry namiętności. Niemniej bohaterowie będą musieli stawić czoła wielu problemom związanych z działaniem statku. Wybudzenie Aurory będzie niosło za sobą również nieprzewidziane konsekwencje.
Czytaj dalej >>

Passengers 2016 trailer recenzja


 

 • THE PROTOTYPE

premiera: 25 grudnia 2016 (USA)
reżyseria: Marcelo Grion
scenariusz: Stephen Brown, Marcelo Grion, Stephen Karandy

Bohaterem filmu jest Berett Brown, który budzi się w odległej przyszłości w doszczętnie zniszczonym wojną nuklearną świecie. Jego pamięć stopniowo wraca. Przypomina sobie, że był agentem tajnych służb rządowych, które pertraktowały z przedstawicielami niebezpiecznej obcej rasy, pragnącej przejąć planetę. Garett wraz z ludzkimi klonami musi ponowić walkę z obcym najeźdźcą, by przywrócić Ziemię prawowitym właścicielom.

Nie można niestety liczyć, że film obejrzymy w kinach. To kolejna niskobudżetowa i niezależna produkcja, która urzeknie widza specyficznym klimatem.

The Prototype


 

premiera: 18 września 2015 (Oldenburg Film Festival), szersza dystrybucja przewidziana na rok 2016

Embers to 5 opowieści o świecie po katastrofie neurologicznej. Nieliczni ocaleni muszą zmagać się z amnezję wsteczną i następczą. Bohaterowie opowieści błąkają się wśród ruin dawnej cywilizacji, szukając sensu życia, bliskości innych osób oraz starając się odnaleźć swoją przeszłość i tworzyć nowe wspomnienia. W świecie bez pamięci najgroźniejsi będą Ci, którzy pamiętają…

Produkcja z polskimi korzeniami, co zdarza się wyjątkowo rzadko w klimatach SF. „Embers” jest bowiem debiutem fabularnym rodzimego domu produkcyjnego Papaya Films. Film został określony przez Indiewire jako największe odkrycie science fiction… Czytaj więcej >>

Film Embers


 

 • ZASHCHITNIKI / Guardians / The Defenders (tytuł oryginalny: Защитники)

premiera: 23 luty 2017 roku (Rosja) – przesunięcie z planowanej premiery w grudniu
reżyseria i scenariusz: Sarik Andreasyan

Podczas trwania zimnej wojny, organizacja o nazwie „Patriot” założyła specjalny oddział składający się z super-bohaterów. Macki organizacji, która wyjawiała uzdolnionych obywateli, obejmowała wiele republik radzieckich. Przez lata, bohaterowie musieli ukrywać swoją tożsamość. W momencie międzynarodowego kryzysu, muszą wyjść na światło dzienne…

Poniższy, klimatyczny zwiastun zapowiada interesujące dzieło. Czyżby rosyjska odpowiedź na popularnych Avengersów?

Film Zashchitniki


 

 • SPECTRAL

premiera: film miał ukazać się 11 sierpnia 2016, ale ostatecznie przesunięto premierę na 2017 rok.
reżyseria: Nic Mathieu
scenariusz: Ian Fried, George Nolfi, John Gatins

Thriller sci-fi, który opowiada o specjalnej jednostce komandosów, powołanej do walki z nadprzyrodzonymi istotami terroryzującymi Nowy Jork.

Brzmi jak kolejna część Ghostbusters, prawda? Czyżby bardziej poważna odpowiedź na damską wersję nowych pogromczyń duchów? Musimy poczekać na więcej informacji.

Spectral 2016


 

 • REPLICAS

premiera: planowana na 7 września 2016, ale produkcję przełożono na rok 2017.
reżyseria: Tanya Wexler
scenariusz: Chad St. John

Pewien naukowiec obsesyjnie stara się przywrócić do życia członków jego rodziny, których stracił w wyniku wypadku samochodowego. Bohater nie zamierza porzucić zamiarów, nawet jeżeli będzie musiał przeciwstawić się rządowym siłom specjalnym i przekroczyć granicę, której nauka nie powinna przekraczać.

Czyżby mocne kino akcji w klimatach sci-fi? W roli głównej sam Keanu Reeves, który powraca do kina science-fiction.


 

 • THE BLOB

premiera: planowana na 2016, ale filmu nie ma jeszcze w produkcji…
reżyseria: Simon West
scenariusz: na razie brak informacji

Rząd USA testuje nową broń w postaci dziwnej, obcej formy życia. Wojsko szybko traci kontrolę nad ową „żywą glutoplazmą”, która szybko rośnie i pochłania wszystko na swej drodze.

Korzenie tego filmu sięgają aż 1958 roku, kiedy to widzowie pierwszy raz zmierzyli się z morderczą plazmą. Tamtego filmu możecie nie znać, ale wielu z Was musi pamiętać „Plazmę” z 1988 roku – typowy horror sci-fi lat 80-tych, który wśród wielu miłośników „lekkich” dreszczowców, dochrapał się statusu produkcji kultowej.
Temat groźnej kosmicznej plazmy zostanie odświeżony ponownie. Reżyser odpowiedzialny za lekkostrawne kino akcji („Tomb Raider”, „Con Air”), powinien przygotować dzieło, przy którym będzie miło spędzić wieczór. Uwaga – w roli głównej mamy zobaczyć samego Samuel L. Jacksona.

The Blob


 

 • THE CIRCLE

premiera: 2016
reżyseria: James Ponsoldt
scenariusz: James Ponsoldt, Dave Eggers (powieść)

The Circle (Krąg) to nazwa potężniej i wpływowej firmy internetowej, która zaciska wokół świata swą obręcz władzy. Firma jest niezwykle nowoczesna, a we własnej siedzibie zaspokaja niemal wszystkie potrzeby zatrudnionym w niej osób. Prócz pracy, zapewnia im rozrywkę, nocleg, wyżywienie oraz dostęp do nowych gadżetów. Pozorne to istny raj na ziemi, ale Krąg nie daje niczego za darmo, a każdy z pracowników musi płacić cenę przynależności, w postaci m.in. całkowitego obdarcia z prywatności.
Wraz z główną bohaterką wdrażamy się w struktury firmy i stopniowo poznajemy sekrety „Kręgu”.

Powieść Dave’a Eggersa, na podstawie której powstanie film, stanowi dość przerażającą wizję przyszłości. Poznajemy w niej świat pozbawiony prywatności, gdzie pojęcie totalnej inwigilacji, przestaje być tylko populistycznym sloganem, ale brutalną rzeczywistością. Każdy z nas zostawia sporo swojego życia na elektronicznych ścieżkach. Film powinien zmusić każdego z nas do zastanowienia się nad długofalowymi następstwami ciągłego upublicznianiem swojego życia. Czy do takiej przyszłości dążymy?

W filmie zobaczymy istną plejadę gwiazd – od Toma Hanksa i Emmę Watson, po samego Billa Paxtona.

 


 

 • COLOSSAL

premiera: 2016
reżyseria i scenariusz: Nacho Vigalondo

Bohaterka (Anne Hathaway) orientuje się, że ma psychiczny kontakt z gigantycznym potworem niszczącym Tokio. Destrukcja czyniona przez potwora ma mieć ścisły związek z załamaniami nerwowymi, na które cierpi bohaterka…

Cóż my tu będziemy mieli… Tajemnicza, subtelna Hathaway pogrążona w depresji i … Godzilla? Nowoczesny odpowiednik „Pięknej i bestii”? Cóż, będzie to na pewno niecodzienne połączenie wątków. Potwór w filmie ma być mocno zbliżony wyglądem do japońskiej Godzilli. Twórcy zaznaczają, że cała produkcja będzie miała wyjątkowo niski budżet, jak na film katastroficzny o potworze. Brzmi to wszystko jak jakieś szaleństwo, ale zobaczymy jaki będzie efekt końcowy.

 


 

 • IRON SKY: The Coming Race

premiera: prawdopodobnie sierpień 2017 (przesunięcie z 2016 roku)
reżyseria: Timo Vuorensola
scenariusz: Timo Vuorensola, Dalan Musson

Kontynuacja losów Nazistów, którzy przetrwali koniec II wojny światowej, ewakuując się na Księżyc. Tym razem Naziści używają swojej rewolucyjnej technologii, by – wyjątkowo – opanować świat. Będą tutaj podróże w czasie i wiele, wiele nieoczekiwanych i szalonych innych pomysłów.

Kto widział część pierwszą tej szalonej komedii, doskonale wie, czego się spodziewać po kontynuacji. Tym razem jednak szaleństwo będzie jeszcze większe… Wystarczy, że obejrzycie poniższy trailer, aby zrozumieć o czym mówię. Osobiście żałuję, że pomysł, z którego zrodził się Iron Sky, został przekonwertowany na dość głupawą i płytką komedię. Gdyby zrobić ten film na bardziej poważnie, mógłby powstać obraz o wyjątkowej specyfice i komiksowym klimacie.

Iron Sky 2


 

 • PASSAGE TO MARS

premiera: 2016
reżyseria: Jean-Christophe Jeauffre
scenariusz: Jean-Christophe Jeauffre, Pascal Lee

Poznajemy prawdziwą historię sześcioosobowej załogi eksperymentalnego pojazdu NASA, wysłanego na Arktykę. Bohaterowie wyruszają z misją przygotowania pierwszej ludzkiej wyprawy na Marsa. Wyprawa jest pełna lęków o przetrwanie, ale także nadziei i marzeń. Wraz z bohaterami poznamy nie tylko piękno, ale i śmiertelnie niebezpieczne oblicze dwóch światów: Arktyki i Marsa, planety, która może skrywać tajemnicę naszych początków…

Film oparty jest na prawdziwych wydarzeniach dotyczących grupy ochotników, pragnących dołożyć swoją cegiełkę do podboju Marsa. Ciężko ten film rozpatrywać jako science-fiction, jednakże postanowiłem umieścić go w zestawieniu. To raczej film dokumentalny i w taki właśnie sposób należy go traktować. Możemy się spodziewać ciekawych relacji, pięknych zdjęć i zimowych krajobrazów, a także rozbudzających marzenia wizualizacji czerwonej planety.

Passage To Mars


 

 • SFv1 / The Osiris Child: Science Fiction Volume One

premiera: 2016
reżyseria: Shane Abbess
scenariusz: Shane Abbess, Brian Cachia

Akcja filmu toczy się w przyszłości, kiedy międzyplanetarne kolonizacje stają się równie powszechne, co obecnie loty międzykontynentalne. Przypadek sprawia, że losy dwóch najemników splatają się. Obaj starają się zapobiec globalnemu kryzysowi i stawić czoła potworom, żyjącym wewnątrz każdego z nas…

Zapowiada się widowiskowe kino akcji, space opera z użyciem ciekawej, futurystycznej broni i przy udziela obcych ras. Reżysera filmu, Shane’a Abbessa, zapamiętałem po jego dobrej, nietuzinkowej, zeszłorocznej produkcji sci-fi o tytule „Infini”. Niecierpliwie oczekuję premiery!

sfv1


 

 • GAMBIT

premiera: planowana na 6 października 2016, po zawirowaniach z reżyserią i kontrprodukcjami film ostatecznie przełożono dopiero na rok 2018.
reżyseria: Doug Liman

Kolejny przedstawiciel niezwykle popularnych ostatnio superheroes movies. Postać Gambita poznaliśmy już w produkcji „X-Men Geneza: Wolverin” – to ten uprzejmy dżentelmen strzelający kartami. W rolę Gambita wcielił się wówczas Taylor Kitsch.

Teraz jednak scenarzyści będą ignorowali wydarzenia z Wolverina. Zatem to, co już widzieliśmy, uznajemy za dziwny efekt środków odurzających zmieszanych z alkoholem i popcornem ;).
Rolę Gambita tym razem przejmuje dość drewniany i wyjątkowo nijaki w swoich rolach – Channing Tatum. Towarzyszyć mu będzie Léa Seydoux, którą znamy z ostatniego Bonda i która w „Spectre” wyróżniła się (prócz niewątpliwej pięknej figury) niestety właśnie również nijakością.

A kim jest Gambit? Podobnie jak inni znani nam X-Meni jest on mutantem. Posiada umiejętność kontrolowania energii kinetycznej poprzez dotyk. Za pomocą talii kart, może przejąć kontrolę nad obiektami, a nawet spowodować ich wybuch. Gambit ma uzdolnienia do sztuk walki. Zna się też na ludziach. Ma osobisty urok i nie zawaha się go użyć. Dlatego też przywarła do niego łatka kobieciarza.

Film Gambit 2016


 

 źródło głównego zdjęcia artykułu: http://www.snappow.com/movies/id4-sequel-named-independence-day-resurgence/

Dr. Gediman


 

Ciekawy artykuł? Oceń:
[Głosów: 22 Średnia: 3.9]
 

   


6 Komentarze do Filmy Science Fiction 2016 roku | 51 tytułów SF

 
 • Marcin pisze:

  Obejrzałem „400 dni”. Ogromny zawód. Liczyłem że niskobudżetowy film, spoza głównego nurtu, z ciekawym pomysłem będzie wyjątkowy. Tymczasem… Połowa filmu to symulowany lot, gdzie aktorzy nawet nie silą się na nic więcej niż czytanie dialogów. A cała sceneria, jak na dość kosztowny projekt, wygląda jak narysowana. Druga połowa filmu, …. druga połowa filmu powstała bo reżyser się zorientował że Walking Dead się dobrze sprzedaje. Ale żeby uniknąć posądzenia o plagiat, żyjących na powierzchni dziwaków pozostawił przy życiu, wichrując im jedynie psychikę. Koniec końców, nie wiadomo wogóle o co w tym filmie chodzi. Zakończenie jest otwarte. Widać reżyser obejrzał Infini, i stwierdził że końcowa scena nie uratuje nic.
  Film trwa 90 minut. Jest dużo więcej pożytecznych rzeczy które można w tym czasie zrobić.

   
  • Dr. Gediman pisze:

   Dzięki, Marcinie za cenną opinię. Ciekawe czy po obejrzeniu będę miał podobne odczucia, ale po Twoim zdaniu nie będzie mi spieszno do seansu…

    
 • DJSign pisze:

  Myślę, że ciekawym pomysłem na spędzenie czasu w kinie w 2016 roku może okazać się film „Creative Control” (premiera w Stanach planowana jest na 11. 03. 2016 – wg IMDB). Film może być ciekawy z dwóch powodów. Po pierwsze porusza temat, który nie jest już wcale takim dalekim i nienamacalnym S-F. To już niemal teraźniejszość. Coś co albo już prawie nas dotyczy albo (niemal na pewno – w jakimś sensie przynajmniej – niezależnie od wizji twórców tego obrazu) za chwilę będzie naszym kolejnym, cywilizacyjnym problemem. Taka rozprawka na temat „virtual reality” i jej konsekwencjach w kolorach B&W… To drugi powód, dla którego to kino może okazać się ciekawe. Film będzie… czarno biały ;).

   
  • Dr. Gediman pisze:

   Dzięki DJSign, zapowiada się wyjątkowe, niebanalne kino. Tytuł już dodaliśmy do zestawienia :)

    
 • Khaosth pisze:

  Lubię te zestawienia – kawał świetnej roboty! Znów zaskoczyłeś mnie kilkoma ciekawymi pozycjami o których nie miałem nawet pojęcia (zwłaszcza „Replicas” brzmi intrygująco).

  Ze swojej strony mógłbym dodać:
  – rosyjski superhero-movie „Защитники” a.k.a. „Guardians”. Teaser jest bardzo klimatyczny, a jak wypadnie reszta zapewne w Polsce się nie przekonamy: http://www.youtube.com/watch?v=Wjmwjw-OPUw
  – „Lobster” – według paru stron film SF, jak dla mnie bardziej groteska. Film rozgrywa się w państwie, w którym samotni ludzie są aresztowani i przenoszeni do hotelu w którym mają 45 dni na odnalezienie swojej drugiej połówki. Komu ta sztuka się nie uda zostanie zamieniony w wybrane przez siebie zwierzę. W obsadzie Colin Farrell i Rachel Weisz. Dwukrotnie przesuwana polska premiera (wpierw listopad zeszłego roku, potem lipiec 2016) aktualnie wypada 26 lutego.
  – horror inspirowany prozą Lovecrafta – „Dark below”. Są macki, więc powinna być zabawa. ;) http://www.thedarkbelowmovie.com/

  Wciąż trzymam kciuki za „Passengers” – tak świetny pomysł na punkt wyjścia dla melodramatu powinien zostać przekuty w świetny film. Zniosę kolejne przesunięcia premiery, byle tylko ten projekt wypalił.

  Pozdrawiam i życzę wszystkim samych udanych seansów! :)

   
  • Dr. Gediman pisze:

   Dziękuję :) To na pewno nie wszystko – myślę, że do listy spokojnie dojdzie jeszcze nawet kilkanaście tytułów wartych uwagi, ale tutaj też będę potrzebował Waszej pomocy :).
   Z zaproponowanych tytułów – mocno oczekuję na „Lobster” (drugi tytuł „Homar”). On miał światową premię w 2015, ale tylko festiwale i w sumie nie wiedziałem, co z nim zrobić. Na którejś z list na pewno się znajdzie, jednak wciąż nie wiem czy za 2016 czy 2015 ;).
   Co do reszty tytułów – trzeba będzie dodać, dziękuję i proszę o jeszcze :).
   „Passengers” powstaje w bólach, zmiana obsady itp. Mam nadzieję, że w tym roku film wejdzie na ekrany. Fabuła ciekawa, byle tylko nie przesadzili z tym melodramatem ;).

    

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

code