Prometheus vs saga Alien - dwa światyFilm Ridleya Scotta „Prometeusz” zapowiadany był jako długo oczekiwany prequel kultowego dzieła: filmu „Alien” z 1979. Każdy fan Obcego dał się uwieść niezwykłej aurze grozy i tajemnicy, jaka otacza wątek pozaziemskiego statku i śmiertelnej zawartości jego ładowni. Każdy spekulował na temat historii Space Jockeya i pochodzenia Ksenomorfa oraz oczekiwał uchylenia rąbka tajemnicy i rozwinięcia enigmatycznego wątku sprzed prawie 40 lat. To co otrzymaliśmy od reżysera jednak rodzi więcej pytań niż odpowiedzi oraz komplikuje dotychczasowy kanon Sagi. Pora ostatecznie rozprawić się ze Scottem: Czy jego film jest prequelem, czy niezależnym obrazem?

Od premiery „Prometeusza” minęło już trochę czasu, jednak temat ten wciąż wywołuje wśród fanów często skrajne emocje i dzieli ich na poszczególne stronnictwa. Dla jednych jest on udanym dziełem, dla innych profanacją oryginału, dla jeszcze innych byłby dobrym filmem, gdyby nie żerował na uniwersum „Obcego”.

Nie da się ukryć, że od czasu ekranizacji „Alien vs. Predator” nic nie wzbudziło większego echa w środowisku fanów tej sagi. Wtedy rzecz się miała jednak zupełnie inaczej: wszyscy mniej lub bardziej energicznie wieszali psy na filmie Andersona ze względu na jego niskie walory. Tutaj mamy do czynienia z utworem zapowiadanym jako długo oczekiwany prequel legendarnego dzieła, w dodatku autorstwa nie byle kogo, ale samego Ridleya Scotta. Nic dziwnego, że przed reżyserem postawiono wyjątkowo wysokie wymagania oraz wiarę w to, że jako twórca pierwszego z cyklu kultowych filmów podoła on zadaniu.

Dla przeciętnego widza film „Prometeusz” rzeczywiście wygląda na opowieść o wydarzeniach sprzed pierwszego „Obcego”, głównie za sprawą pojawiających się w nim elementów wręcz bliźniaczych w porównaniu do starych produkcji. Jednak zagorzali miłośnicy Xenomorpha nie przeszli obojętnie wobec wielu istotnych zmian, jakie Ridley Scott postanowił wprowadzić do swojego dzieła.

 

 

 • W czym tkwi problem i o czym będziemy tutaj mówić?

Nie chodzi o samą kwestię jakości filmu, która według niektórych widzów pozostawia bardzo wiele do życzenia. Głównym problemem jest samo to, czy film Scotta w ogóle klasyfikuje się jako część sagi o Obcym i czy rzeczywiście jest owym długo zapowiadanym prequelem „Ósmego pasażera”.

Jest to temat trudny i budzący wśród fanów kontrowersje. Wiadomo, że o gustach się nie dyskutuje i debata na temat tego, czy jest to dobry produkt byłaby jałowa. Można jednak wziąć pod lupę niektóre elementy filmu i na ich podstawie zawyrokować o kanoniczności „Prometeusza”.

Pominę więc wszelkie absurdy i nielogiczności scenariusza, karygodną ilość białych dziur w fabule, niewytłumaczone dziwactwa, rażące oczy ‚zerżnięcia’ z „Ósmego pasażera”, śmieszne kosmiczne ośmiornice, pterodaktyle i węże–gwałciciele; absurdalne zachowania bohaterów oraz zaczęte, a następnie porzucone wątki. Oceny postaram się dokonać możliwie obiektywnie i bez uprzedzeń, aczkolwiek nie ukrywam, iż mam ogromny sentyment do pierwotnej Sagi „Obcy” i nabranie odpowiedniego dystansu, może być dla mnie nad wyraz karkołomne. Niemniej jednak oceny dokonam odnosząc wszelkie elementy tego filmu do oryginalnej sagi – jedynego rzetelnego weryfikatora w sprawach kanonu.

 

Na wstępie należy zaznaczyć najważniejszą kwestię: zdanie Ridleya Scotta w sprawie kanoniczności jego filmu nie ma tutaj żadnego znaczenia. Reżyser kilkukrotnie zmieniał swoje stanowisko, gubił się w zeznaniach i ostatecznie wygląda na to, że chyba sam nie jest pewien, co takiego wyszło mu spod ręki.

Często pada stwierdzenie, że on jako ojciec i autor pierwszego dzieła o Obcym ma wolną rękę do działania. Nie jest to jednak właściwe podejście. Przede wszystkim, fenomen filmu „Alien” nie jest zasługą wyłącznie Scotta; jest raczej siłą wypadkową pracy co najmniej kilku utalentowanych ludzi.
Po drugie, działania reżyserów i producentów nie zawsze wychodzą filmom na dobre, dlatego też opinia publiczności ma jednak znaczenie. Wystarczy spojrzeć na nową trylogię „Gwiezdnych Wojen” Lucasa oraz całe rozszerzone uniwersum Star Wars, by zrozumieć pojawiające się wśród widzów stanowiska w kwestii tego, co jest kanonem. Negacja utworów sprzecznych z wyrazem klasycznych filmów nie jest ignorancją, lecz próbą utrzymania hermetyczności kultowych dzieł.

Ridley Scott zapomniał o najważniejszej kwestii związanej z filmowym uniwersum. Wypowiedź autora bloga Aliens Chamber w pełni oddaje charakter tej sprawy: „tworzenie historii poprzedzającej wydarzenia z tak kultowego i wiele znaczącego dla światowej kinematografii obrazu to ogromna odpowiedzialność”.
Grzebiąc przy fabule jednego z najważniejszych horrorów sci-fi trzeba jasno i klarownie określić stosunek nowego dzieła wobec pierwowzoru. Tutaj nie wystarczy lapidarnie stwierdzić, że nowy film „będzie miał w sobie DNA Obcego”. Co w ogóle ma to oznaczać? Albo film jest prequelem, albo nim nie jest. Reżyser powinien dokładnie określić, czy zamierza kontynuować starą sagę i liczyć się z jej wyrazem, czy też stworzyć dzieło jedynie inspirowane klimatami „Aliena”. Ridley Scott tego nie zrobił, więc my widzowie mamy prawo sami się tym zająć.

Spróbujmy jednak wyłączyć emocje i chłodnym okiem przeanalizować sprzeczne elementy tego filmu. Każdą wyłowioną kwestię postaram się racjonalnie wyjaśnić, aczkolwiek nawet wtedy rzuca się w oczy kontrast pomiędzy obydwoma obrazami. 

Dla ułatwienia – film „Prometeusz” w dalszej części tekstu oznaczam skrótem „PR”, zaś sagę „Aliens” skrótem „SA”.

 

 • Wizerunek świata

Przede wszystkim, da się zauważyć liczne różnice w wizerunku świata pomiędzy Sagą i „Prometeuszem”. Fakt faktem, świat ten jest bardzo podobny i zawiera liczne wspólne elementy: podobne statki kosmiczne, białokrwiste androidy, wrak obcego statku i jego pilota, korporację Weyland, liczne podobieństwa scenografii itp.. Na pierwszy rzut oka wszystko to wręcz wymusza stwierdzenie, że PR jest częścią uniwersum „Obcego”.

Jednak pojawia się duża rozbieżność pomiędzy tymi filmami. Technologia przedstawiona w PR zdaje się wyprzedzać tą z SA o całe dziesiątki lat, mimo że akcja toczy się kilka dekad wcześniej. Filmowy statek jest nafaszerowany wszechobecnymi hologramami, bohaterowie korzystają z lewitujących sond, potrafią oglądać swoje sny na wyświetlaczach i zoperować swoje ciało w kilka minut. Nawet obcisłe skafandry kosmiczne wydają się wyprzedzać o wiele lat workowate kombinezony załogi Nostromo.

Można usiłować wytłumaczyć to tym, że statek „Prometeusz” jako pionierska jednostka był wyposażony w kosztowne cuda techniki, w przeciwieństwie do statków w SA, które były standardowymi jednostkami handlowymi lub wojskowymi i funkcjonowały w epoce, w której do rutynowych już lotów kosmicznych nie podchodzono z taką zapobiegliwością. Nie zmienia to jednak faktu, że wszystko to wizualnie nie pasuje do realiów świata znanych ze starych filmów.

Oczywiście, trzeba się liczyć z kwestią budżetu i postępu techniki filmowej – wiadomo przecież, że w najnowszym kasowym filmie wszystko będzie bardziej „wypasione” niż w dość tanim obrazie sprzed trzech dekad. Tak samo jak nowa trylogia „Gwiezdnych Wojen” kontrastuje wizualnie ze starą poprzez komputerowe sceny bitew i modele CGI zamiast kukiełek.
Jednak w przypadku „Prometeusza” wykracza to poza ramy postępu efektów specjalnych i jest raczej ubarwioną w nowinki techniczne stylizacją. Najprawdopodobniej Scott zainspirował się „Avatarem” i porzucił klimaty ciężkiej machinerii typowej dla starego sci-fi na rzecz pstrokatych hologramów i obcisłych skafandrów.

Mamy więc pierwszy powód do negacji kanoniczności tego filmu: niezgodność realiów uniwersum, szczególnie w przypadku technologii.

 

 • Kwestia Space Jockeya

Wyjątkowo wyraźną różnicą jest fundamentalna zmiana koncepcji Space Jockey’a. W SA został on przedstawiony jako olbrzymia (na oko mierząca jakieś pięć metrów), monumentalna istota o dziwacznym wyglądzie i biomechanicznej fakturze ciała. W PR natomiast cała pokraczność i groteskowa niesamowitość tej istoty została przekształcona w skafander, pod którym ukrywa się człowiek. Duży, albinotyczny człowiek o aparycji Roberta Burneiki. W dodatku co najmniej o połowę mniejszy od giganta znalezionego przez załogę „Nostromo”.

Space Jockey Corpse

Jak widać, różnica w wielkości i proporcjach oryginalnego Jockey’a jest olbrzymia i nie ma możliwości, by pod tą powłoką mógł się kryć Inżynier przedstawiony w Prometeuszu.

Można się spierać o to, czy sam design Inżyniera jest udany. Nagi i blady olbrzym o posągowych rysach oraz biomechanicznym kombinezonie prezentuje się całkiem interesująco, sam w sobie nawet pasuje do realiów i stylistyki „Aliena”. Pojawia się jednak kategoryczna przeszkoda: motyw człowieka jako gatunku występującego poza Ziemią zupełnie, ale to zupełnie nie pasuje do kanonu i wyrazu Sagi. Space Jockey fascynował, ponieważ był zupełnie odmienny od człowieka, całkowicie obcy i niezrozumiały. Sprawiał wrażenie Wielkiego Przedwiecznego z twórczości Lovecrafta, uśpionego bóstwa z innego świata. Jakże zaszkodziło tej postaci obdarcie jej z owej niezwykłej aury. Poprzez ten zabieg stał się on zwykłym człowiekiem – Homo sapiens, może nieco odmiennym przez wzrost i albinizm, ale zupełnie nam bliskim.

Koncepcja i wygląd Inżynierów jest ciekawa, pasuje do motywu „bogów z kosmosu”. Osobiście chętnie zobaczyłbym ją w jakimś filmie… Ale na pewno nie w tym filmie i na pewno nie w miejscu Space Jockey’a. Moment odkrycia ludzkiej twarzy u istoty z innego świata jest pewnego rodzaju szokiem, jednak gdy zdumienie opadnie okazuje się to być nieudanym chwytem. Wyobraźcie sobie, że jakaś ikoniczna postać – przykładowo Chewbacca – nagle odpina twarz i okazuje się, że w środku siedzi ktoś zupełnie inny. Albo scena, gdy Luke zdejmuje maskę konającego Lorda Vadera, by odkryć pod nią oblicze Jar-Jar Binks’a… Może trochę przesadzam, ale sprowadza się to do jednego: takich zagrań nie powinno się stosować. Czy Predator byłby równie złowieszczy, gdyby pod maską skrywał twarz podobną do ludzkiej? Zagorzali fani „Gwiezdnych Wojen” na przykład nie znoszą idei midichlorianów, która zrównała tajemną Moc do zwykłej biologii. Nie powinno się grzebać przy koncepcjach, które uznawane są za fundamentalne i z którymi widz się trwale zżył. 

Wyłania się więc najbardziej widoczna różnica między PR a SA: zupełna zmiana wizerunku obcej rasy, która została o połowę zmniejszona, zamknięta w skafandrze i sklasyfikowana jako Homo sapiens.

 

 • Kwestia koncepcji

Pod względem fabularnym PR przeprowadza istną rewolucję, która wydaje się wręcz fantastyką względem starych filmów. Inżynierowie okazują się być stwórcami ludzkości, kosmicznymi półbogami ingerującymi w losy życia na Ziemi. Mało tego – okazuje się, że enigmatyczny Space Jockey jest w gruncie rzeczy człowiekiem. Jak pisałem w poprzednim punkcie, jest to fundamentalna zmiana, wprowadzająca zupełnie nie pasujący do tej serii wątek gatunku ludzkiego występującego poza Ziemią.

Motyw „bogów z kosmosu” sam w sobie nie jest zły. Jest już nieco oklepany i zalatuje tanią teorią spiskową, ma jednak w sobie potencjał i odpowiednio wykorzystany mógłby wyjść nawet przyzwoicie. Ale nie wyszedł. Space Jockey w roli wielkiego kreatora wygląda interesująco, jednak nie w takim wydaniu. Ridley Scott zapowiadał, że rozwinie wątek ingerencji „bogów” w dzieje ludzkości, rozmyślał nawet o obsadzeniu Jezusa w roli wysłannika Inżynierów… Nawet twórcy „Archiwum X” nie galopowali aż tak daleko w swoich alternatywnych dziejach ludzkości. Tak wielkie zmiany w koncepcji SA są po prostu nie do przetrawienia i nie do zaakceptowania. Esencją niezwykłego klimatu filmów o Obcym jest całkowita odmienność i enigmatyczność Ksenomorfa i Space Jockeya. Niewiele z tego pozostanie, jeżeli przyjmiemy historię opowiedzianą w PR.

Prometheus - Jesus

Trzydzieści pięć lat oczekiwania na prequel zmieniło Space Jockey’a nie do poznania. Nawet sam El Greco nie przedstawiłby tego lepiej… (zdjęcie: Jamie Hooper)

Reżyser nie pofatygował się, żeby chociaż ogólnikowo przybliżyć nam kwestię stworzenia człowieka. A przecież wszystko się kręci wokół poszukiwań naszych stwórców. Czy w ogóle taki motyw pasuje do tej serii? Saga o Obcym to opowieść o konfrontacji odizolowanych ludzi z nieznanym zagrożeniem, ukazująca małość człowieka w porównaniu ze wszechświatem i jego nieudolne próby podporządkowania sobie wszelkiego istnienia, nie zaś dywagacja o sensie życia. Żeby wpleść taki metafizyczny i egzystencjalny wątek do serii o Obcym potrzeba znacznie więcej zaangażowania i wczucia się w klimat tych filmów, zaś Scott zrobił to wyjątkowo topornie i spaprał sprawę po całości.

Nie wiemy, czy Inżynierowie stworzyli całe życie na Ziemi (czemu przeczy rosnąca w początkowej scenie roślinność), czy tylko człowieka. Jak duża była ich ingerencja w powstanie naszego gatunku? Nie wiemy, czy stworzyli ludzi od podstaw (swoją drogą, ciekawie by wyglądały ludzkie płody wypełzające z wody, niczym Ichtiostega na obrazie Zdenka Buriana…), czy tylko ukierunkowali jego ewolucję i wpłynęli na wykształcenie u niego konkretnych cech. Ciężko stwierdzić, jaki cel miał mieć rytuał rozłożenia się na czynniki pierwsze w przypadkowym zbiorniku wodnym, z dala od Afryki, wskazywanej przez paleontologów jako kolebka człekokształtnych. Nawet jeżeli przyjmiemy najbardziej racjonalne podejście do owego dzieła stworzenia, neguje ono całą współczesną naukę. Co z ewolucją, co z pokrewieństwem człowieka i naczelnych? Nowa wizja Scotta jest bardzo naiwna i ciężko ją zaakceptować wychodząc z założenia, że fantastycznonaukowy film mimo swojej romantyczności opiera się jednak na nauce. 

Kolejnym powodem do negacji PR jest więc wprowadzenie zupełnie odmiennych i nie pasujących do wizerunku SA koncepcji, które w dodatku przedstawione zostały wyjątkowo infantylnie i nieprzekonująco. Sam pomysł może i miał coś w sobie, chęci może też były dobre, jednak rezultat okazał się po prostu niewypałem. Ridley Scott nie uwzględnił faktu, że przemeblowując fabułę kultowego filmu należy robić to z olbrzymią rozwagą, w przemyślany sposób i bez zbędnych rewelacji. 

 

 • Liczne dziury fabularne

Jedną z największych dziur fabularnych jest nieprawdopodobna lokalizacja księżyca LV-223. Okazuje się być on bezpośrednim sąsiadem LV-426 („Acheron”) znanym SA, orbitującym wokół tej samej gazowej planety – Calpamos. Jak to możliwe, że wielki kompleks Inżynierów znajduje się o rzut beretem od księżyca, na którym wylądował Nostromo? Co z sygnałem z wraku na LV-426, który w pierwszym „Obcym” zwabił astronautów na feralny księżyc? Skoro astronauci z Nostromo usłyszeli go z daleka, to dlaczego astronauci z Prometeusza nie odebrali go z tak bliskiej odległości? Co prawda koloniści z Hadley’s Hope też go nie usłyszeli (mimo, że oni dosłownie mieli kolonię obok wraku), ale ich przygoda miała miejsce ponad pół wieku później i jakieś czynniki mogły mieć wpływ na ustanie sygnału. Tutaj jednak jest to dużą nieścisłością. Dodam też dość luźną uwagę, chociaż w kwestii astronomicznego nazewnictwa jestem raczej laikiem, że nadanie numerów „223” i „426” sąsiadującym księżycom wygląda dość dziwnie. Nie powinno być raczej „LV-425” lub „LV-427”?

LV-223 map

LV-426 oraz LV-223 rzekomo orbitują wokół tej samej planety, Calpamos. 

Można mniemać, że wrak statku z LV-426 pochodził z lotniska na LV-223 i jego katastrofa miała związek z incydentami na sąsiednim księżycu – zapewne rozbił się podczas próby ucieczki. Jednak takie zagęszczenie obcych w jednym układzie – ba, przy jednej planecie – odbiera fabule realizm. Gdzie nie splunąć, tam wrak obcych. Dlaczego podczas kolonizacji tych rejonów nie natrafiono na wielkie piramidy, skoro odnaleziono stosunkowo niewielki wrak?

Kolejną sprawą jest Ksenomorf. Skoro pilot z LV-426 zdążył skamienieć, to z pewnością musiał tam leżeć od dość dawna (proces kamienienia co prawda może trwać krótko w odpowiednich warunkach, ale zakładamy dłuższy okres czasu jako że fabularnie lepiej tu pasuje). To oznacza, że właściwy Ksenomorf nie powstał w wyniku dziwacznej ewolucji czarnej mazi, jak zostało to zasugerowane w PR, lecz istniał już nieco wcześniej i Inżynierowie zdołali zapełnić ładownię jego jajami. Zakładając, że wrak z LV-426 pochodził z portu na LV-223, dlaczego w placówce Inżynierów nie było żadnych śladów jego istnienia? Dlaczego, skoro na jednej jednostce był cały arsenał jaj Ksenomorfa, w głównej placówce były jedynie dziwne robaki, które po licznych przejściach zmieniły się w coś na kształt prototypu Obcego? Snucie domysłów na ten temat jest jałowe ze względu na śladową ilość informacji w filmie. 

Pozostaje jeszcze jedna kwestia. Skoro w sadze o Obcym korporacja Weyland-Yutani i jej kontynuatorzy stawali na głowach, byleby zdobyć chociażby najmniejszą próbkę obcego organizmu, to dlaczego nie sięgnęli do kompleksu Inżynierów z LV-223, gdzie mieli do dyspozycji całe laboratorium i biologiczny arsenał? Skoro dowiedzieli się o wraku na LV-426, to odnalezienie wielkiego lotniska na sąsiednim księżycu nie powinno być dla nich problemem. 

Wszystkie te okoliczności wyjątkowo komplikują fabułę, czyniąc ją zagmatwaną oraz pełną niejasności. Negacja kanoniczności „Prometeusza” jest wręcz wygodna dla fanów, bowiem uwalnia nas od chaotycznych prób pozbierania tej nielogicznej plątaniny w całość.

 

 • Kwestia tytułów filmów

Tytuły filmów, a zatem dość podstawowy element sporów o kanoniczność PR względem SA.
Jak wiemy wszystkie filmowe część SA oznaczone są w tytule magicznym słowem „Alien”, co stanowi swoiste opieczętowanie danego filmu i jednoznaczne sugerowanie widzowi przez decydentów z częścią jakiego cyklu mamy tutaj do czynienia. Jest to normalna czynność, która dotyczy każdej filmowej i uznanej serii – od „Gwiezdnych Wojen”, „Star Treka”, po „X-Menów” czy nawet „Laleczkę Chucky”.
W przypadku PR zrezygnowano z członu początkowego „Alien”, co było czytelnym sygnałem dla widzów, iż film ten z założenia nie miał być klasyfikowany w ramach SA, lecz jako niezależna produkcja w uniwersum „Obcego”. Ba, nawet sam Scott, w okresie gdy PR leciał jeszcze w kinach, oficjalnie przyznawał w wywiadach, iż film ten nie jest częścią SA (nadmieniam, że w okresie promocji filmu mówił on zupełnie coś odwrotnego). Wg słów samego reżysera – tworząc PR pragnął on zrobić coś innego, nowego, tylko luźnie powiązanego z sagą. Trudno o bardziej klarowny przekaz dla odbiorców filmu i miłośników cyklu „Obcy”.

Sytuacja zmieniła się dopiero, gdy reżyser Neill Blomkamp wpadł na ogólnie dobrze przyjęty pomysł zrobienia kontynuacji drugiej części SA („Aliens” z 1986 roku). Wówczas Scott nieoczekiwanie zmienił zdanie odnośnie kontynuacji PR. Tymczasowo zablokował produkcję Blomkampowi, zlecił poprawianie scenariusza do „Prometeusza 2” nowemu scenarzyście i w porozumieniu z włodarzami wytwórni zmienił tytuł roboczy drugiej części PR na „Alien: Covenant”. Postanowił zatem, aby seria zapoczątkowana „Prometeuszem” jednak zmierzała nieubłaganie do fabularnej spójności z filmem „Alien”.
Działania Scotta i jego częste zmiany zdania wniosły sporo zamieszania w określenie kanoniczności PR. W trakcie trwania produkcji drugiej części PR diametralnie zmienił on znaczenie tej serii dla całej sagi. Dla miłośników SA decyzje i działania reżyseria mogą wydać się mocno spóźnione, a nawet nie na miejscu. Scott wydaje się nachalnie wmawiać widzowi, jak powinien traktować jego „Prometeusza”, który już wcześniej został zaszufladkowany przez samego reżysera jako dzieło spoza SA, o czym sam reżyser szybko – zdaje się – zapomniał.

 

 • Kwestia wyjaśnienia

Jeżeli wychodzimy z założenia, że PR ma być prequelem SA, lub przynajmniej filmem rozgrywającym się w tym samym uniwersum, to trzeba się liczyć z pewnym celem, jaki powinien mieć w sobie obraz tego rodzaju. Po prequelu należy się spodziewać rozwiązania – lub przynajmniej przybliżenia – pewnych aspektów fabuły pozostałych filmów. „Prometeusz” nijak się ma do roli prequela, bowiem nie rozwiązuje niczego, a wręcz przeciwnie – niesamowicie komplikuje fabułę. Na żadne z pytań w sumie nie dostaliśmy odpowiedzi. Kim jest Space Jockey? Bóstwem z kosmosu o zupełnie nieznanych intencjach. Skąd pochodzi Ksenomorf i czym on jest? Nie wiadomo, nawet się w tym filmie nie pojawia; aczkolwiek poznaliśmy jego niedorozwiniętego kuzyna Deacona. Jaka historia kryje się za wrakiem rozbitym na LV-426? Nie wiadomo. Co z tym tajemniczym sygnałem, który zwabił załogę Nostromo? Nie wiadomo. 

W zasadzie to nic nie wiadomo. Ridley Scott aspiruje do rangi współczesnego Sokratesa, który wie, że nic nie wie. A może jednak nie wie, że niczego nie wie? Nakręcił film, który nie spełnia wymagań jako część uniwersum Obcego. Psuje i gmatwa fabułę pozostałych filmów, kłóci się z nimi wizualnie, wprowadza zupełnie odmienne koncepcje i przemeblowuje wszystko według swoich własnych potrzeb. Widzowie mają więc pełne prawo uznawać, że jego nowe dzieło nie jest częścią Sagi i nie ma fabularnego związku z uniwersum Obcego. 

 

Podsumowanie

Czym więc jest film „Prometeusz”? Filmem jedynie inspirowanym Sagą? Alternatywną wersją wydarzeń? Jakoś trzeba go sklasyfikować względem oryginału. Należy zadać sobie pytanie, jak daleko może sięgać kompetencja widza, co do wyrokowania o przynależności dzieła do serii. Decydują o tym odgórnie jego autorzy: reżyserowie, scenarzyści i producenci, narzucając często niechciane pomysły i zwroty akcji publiczności o dość wybrednym i trudnym do zadowolenia guście. Ale jeżeli potrawa jest niesmaczna, to nie sposób przekonać klienta do zajadania się nią. Dla „konserwatywnych” fanów najlepsze będzie stwierdzenie, że film ten w żaden sposób nie łączy się z fabułą oryginalnej sagi i podobnie jak obydwie części „Alien vs. Predator” stanowi luźną i samodzielną historię, wariację w stylu – co by było, gdyby.

Dla mnie jest on nieudanym eksperymentem, mającym nawiązywać do kultowego dzieła. Jednak nawiązanie to wyszło reżyserowi fatalnie: nakręcił film, który bezpośrednio jawi się widzowi jako prequel „Aliena”, jednak w gruncie rzeczy nie ma z nim nic wspólnego. Chęci miał zapewne dobre, jednak nie był w stanie zdecydować się na wybranie konkretnego podejścia do tematu, w rezultacie tworząc film o niczym. Wciąż nie jest jasne, co dokładnie autor miał na myśli mówiąc o „DNA Obcego”. Miejmy nadzieję, że kontynuacja „Prometeusza”, tytułowana jako „Obcy: Przymierze”, nie pogorszy sprawy jeszcze bardziej, bo w tej chwili wszystko na to wskazuje. Z pojedynczego filmu wyrasta cała trylogia, która zapewne jeszcze bardziej pogmatwa fabułę i wprowadzi do niej jeszcze więcej sprzeczności i niedopowiedzeń. Pozostaje nam trwać przy swoim stanowisku i nie przejmować się nieudanym plonem, który wyrósł na gruncie klasyki.

 

Rublev
(korekta + swoje 3 grosze – Dr. Gediman)

 

 • Zapraszamy do ankiety:

Czy uważasz "Prometeusza" za część Sagi "Obcy"?


Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

 

Źródła zdjęć:
1. https://cityoftongues.com/2012/06/05/some-thoughts-on-prometheus/
2. http://io9.gizmodo.com/5879560/everything-we-know-about-ridley-scotts-space-jockeys
3. http://www.jamhoop.com/2012/06/prometheus-jesus.html
4. http://alienanthology.wikia.com/wiki/LV-223

 

Zobacz także:

Ciekawy artykuł? Oceń:
[Głosów: 11 Średnia: 4.9]
 

   


5 Komentarze do „Prometeusz” vs Saga Obcy – dwa światy

 
 • Janusz Tracz pisze:

  Jeśli space jockey nie byłby humanoidem (bo człowiekiem to on nie jest) jego „boskość” by zmalała bo „stworzył człowieka na swoje podobieństwo by nie pasowało”. Artykuł bardzo postawotwórczy. Jeśli film był taki „suaby” to po co strzępić język? Osobiście uważam go za b.dobry i chętnie obejrzę kontynuację jeśli się pojawi.

   
  • Rublev pisze:

   W filmie wyraźnie padło stwierdzenie, że zgodność DNA człowieka i Inżyniera jest stuprocentowa – co w praktyce czyni go człowiekiem. Przez wzgląd na stopień zaawansowania swojej cywilizacji prezentuje się on niczym bóstwo lub swoisty nadczłowiek, jednak w mojej opinii boskość wcale nie musi oznaczać podobieństwa bytu do wyznawców. Przykładowo: czy cielesny i ułomny człowiek jest rzeczywiście obrazem i podobieństwem wszechmocnego i wszechobecnego Boga? Jedynie pod względem nieśmiertelnej duszy, jeżeli już odwołuję się do porównań teologicznych. Zwróć uwagę, że w pierwotnej wersji Space Jockey również był humanoidem, co prawda bardzo zdeformowanym i pokracznym, ale jednak miał tors, głowę, ręce, dłonie itp.. Tekst faktycznie może nie jest do końca obiektywny, ale taka jest tutaj jego rola. Jeżeli chce się coś udowodnić, to warto strzępić język ;)

    
 • piotrek pisze:

  Niestety nie zgadzam się z autorem. Film trzeba traktować jako kanon. I piszę to mimo iż zgadzam się z większością zarzutów autora. Tyle że gdyby Prometeusza nie traktować jako kanon bo nam się nie podoba i coś nam się nie zgadza, to równie dobrze z kanonu można by wyrzucić np. Obcego 3 (i w konsekwencji oczywiście tez Obcego 4), bo jego fabuła od samego początku była nielogiczna (skąd na Sulaco wzięły się jaja z których wykluły się twarzołapy?). Po prostu trzeba przełknąć tę żabę i liczyć że może Scott jakoś z tego wybrnie z sensem.

   
 • Tomek pisze:

  Ja ujmę to tak, pójdę rzecz jasna na Covenant, bo jestem bardzo ciekawy co Scott wymyślił, ale tak naprawę to moim zdaniem ani Prometeusz ani kolejne części nie powinny w ogóle powstać. Nie czuję, wręcz uważam że jest to całkowicie niepotrzebne żeby wyjaśniać pochodzenie zarówno obcych jak i Space Jockeyów. Do tej pory wszystko pozostawało w sferze wyobraźni, czy domysłów, ale było to wyjątkowo twórcze. Ludzie dyskutowali, spierali się, ale w tym, miedzy innymi leżała siła tych filmów. A tak wszystko będzie podane na tacy i to na dodatek niekoniecznie zgodnie z kanonem co zostało wypunktowane w powyższym artykule. Odnoszę wrażenie że Ridley albo przesiąkł amerykańskim podejściem gdzie wszystko musi być wyjaśnione, bo jak nie będzie to jeszcze widzowie nie zrozumieją, albo warunki dyktują producenci. I tak źle i tak niedobrze (z przykrością stwierdzam że pod wcześniejszą tezę łapie się tez Nolan, patrz Interstellar)
  Dla mnie saga Obcy mogłaby się zamknąć na 3ce, cykl się świetnie zaczyna, bardzo dobrze (w tym sensie że nie ma typowego amerykańskiego, pozytywnego zakończenia) kończy, a robienie kolejnych części odziera z tej sagi szatę dzieła kultowego.

   
 • jabol_punk pisze:

  Zgadzam się w stu procentach z autorem Ridley gubił się w zeznaniach, mieszał i czasami mam wrażenie że sam nie wiedział co tworzy,jak dobrze pamiętam to za scenariusz był odpowiedzialny ktoś z serialu lost a ten serial z każdym odcinkiem rodził więcej pytań niż odpowiedzi i to samo tyczy się prometeusza plus dziwny zapęd Scotta do rozwiązania tematu space jokeya i spin off gotowy a reżyser wmawia światu że to wszystko ma sens…jasne dla mnie to Scott dał ciała na całej lini deptając to co autor wspomniał nie zbudował sam w przedewszystkim pierwszym kultowym alienie.koniec.

   

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

code